Czy telewizja analogowa zniknie na dobre z naszych domów?

Telewizja analogowa, wynalazek przeszło stuletni, powoli ustępuje najnowszym osiągnięciom techniki skumulowanym w jednym miejscu - telewizji cyfrowej, oferującej najwyższej jakości obraz i dźwięk.

Wyraz "telewizja" jest połączeniem greckiego "tele" – odległy, daleki oraz łacińskiego "visio" – widzieć. "Dalekowidzenie" stało się bardzo szybko jedną z najpopularniejszych rozrywek na świecie. I choć nie sprawdziły się prognozy o wyparciu przez telewizję pozostałych mediów, takich jak radio czy prasa, a sama telewizja coraz mocniej czuje presję ze strony mediów interaktywnych, takich jak internet. Telewizja analogowa powoli odchodzi do przeszłości a jej miejsce zajmie telewizja cyfrowa, która dzięki swoim multimedialnym możliwościom zdolna będzie skutecznie konkurować nawet z internetem.

Historia telewizji analogowej

Telewizja analogowa to wynalazek swoimi korzeniami sięgający końca XIX wieku, a na szeroką skalę rozpowszechniony w latach 30 dwudziestego wieku. Międzywojenna Polska nie odbiegała od ówczesnych światowych standardów i pierwsza transmisja w naszym kraju została przeprowadzona w roku 1931. Rozwój polskiej telewizji zahamował wybuch drugiej Wojny Światowej, jednak nasz kraj wraz z niektórymi państwami Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych Europy oraz ówczesnego Związku Radzieckiego należy do prekursorów tej dziedziny komunikacji, rozrywki czy wręcz sztuki. Telewizja Polska rozpoczęła regularne nadawanie w styczniu 1953 roku. Osiemnaście lat później rozpoczęto nadawanie telewizji kolorowej, w trzy lata później ruszyła emisja drugiego kanału telewizji publicznej. Ostateczny termin zakończenia nadawania analogowego sygnału telewizyjnego przewidziany jest na 31 lipca 2013 roku.

Telewizja przyszłości czyli cyfrowa

Naziemna telewizja cyfrowa (digital video broadcasting - terrestrial DVB-T) jest już dostępna w wielu miejscach Polski. Obecny i planowany zasięg cyfrowej telewizji wraz z harmonogramem dostępny jest na rządowej stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl. Telewizja cyfrowa pozwala na wprowadzenie większej liczby kanałów, znaczną poprawę jakości obrazu i dźwięku, wprowadzenie HDTV, czyli telewizji wysokiej rozdzielczości (High Definition TV) oraz równoczesne nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych, na przykład oryginalna ścieżka dźwiękowa, z polskim lektorem, dubbingiem lub komentarzem twórców. Telewizja cyfrowa nie będzie kompatybilna w dół, to znaczy, że na starszych odbiornikach, przystosowanych do odbioru telewizji analogowej odbiór DVB-T będzie możliwy dopiero po dokupieniu odpowiedniej cyfrowej przystawki - dekodera STB (set-top-box). Koszt takiego urządzenia wynosi około 150 – 200 zł. Dlatego też, warto się zastanowić, czy nie wymienić odbiornika telewizyjnego, na taki, z wbudowanym dekoderem MPEG4. Zdecydowana większość nowoczesnych, "płaskich" telewizorów, czyli LCD, LED czy plazma jest wyposażona w taki dekoder.