Czy warto leczyć mleczne zęby?

O odpowiednią higiene jamy ustnej dziecka należy dbać od samego początku, zaowocuje to nie tylko odpowiednimi nawykami, ale także zapobiegnie rozwojowi próchnicy zębów mlecznych oraz stałych.

Zęby mleczne trzeba leczyć, bowiem zaniedbanie ich sprzyja rozwojowi próchnicy pierwszych zębów, co może spowodować osłabienie kondycji zębów stałych. Zwieksza się wówczas ryzyko wcześniejszego uszkodzenia ich. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i stosowanie zabiegów takich jak lakowanie czy lakierowanie zębow, mające na celu przeciwdziałać rozwojowi infekcji.

 

  • Konsekwencje nie leczenia zębów mlecznych
    Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, utwardzone dlatego staja się bardziej podatne i narażone na próchnicę niż zęby stałe. Chciaż mleczaki wypadają, w pewnym momencie sąsiadują już ze stałymi i wóczas pojawia się ryzyko przenoszenia infekcji jaką jest próchnica na zdrowe ząbki. Nie jest to jednak jedyny problem. Chore szybciej wypadają, a tym samym pozostawiają zbyt dużo miejsca w szczęce i żuchwie dla nowych, które jeszcze nie są gotowe do wyjścia. W konsekwencji wyrznięte już zęby stałe przemieszczają się, nie pozostawiając odpowiedniej ilosci miejsca kolejnym , aby te mogły rosnąć równo w szeregu. Wyrzynać się bedą wówczas jedne nad drugimi od strony warg lub podniebienia. Zgryz dziecka przestanie wygladać atrakcyjnie co w rezultacie może zakończyć się założeniem aparatu ortodontycznego. Pamiętać także należy, że nie wszystkie pierwsze zęby są zębami mlecznymi. Część z nich znajdujaca się z tyłu szczęki - trzonowe, są zębami stałymi. Wyrastają około 5-6 roku życia i są najczęściej atakowane przez próchnicę.
     
  • Jak dbać o zęby mleczne
    Od samego poczatku rodzic powinien wpajać dziecku właściwe nawyki higieny jamy ustnej. Chociaż początkowo, gdy dziecko karmione jest piersią szczotkowanie dziąseł nie jest konieczne, bowiem mleko matki nie zawiera substancji wywołujących próchnicę, masaż dziąsełek silikonową szczoteczką może przynieść dziecku ukojenie w trudnych chwilach ząbkowania. Wprowadzenie zupek, soków, owoców czy też mleka modyfikowanego wymaga rozpoczęcia codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Około 12 miesiąca życia, warto się już zaopatrzyć w pierwszą szczoteczkę do zębów. Dziecko poprzez naśladowanie rodziców szybko nauczy się do czego ona służy. Pamiętać nalezy o odpowiednim doborze pasty, stosownie do wieku dziecka. Gabinet stomatologiczny można odwiedzić około 6-7 miesiąca kiedy pojawią sie pierwsze zęby trzonowe. Stomatolog dokładnie wyjaśni w jaki sposób dbać o ząbki mleczne dziecka, tak aby zmniejszyc ryzyko pojawienia się próchnicy. Wizyty warto odbywać co 5-6 miesiecy, aby regularnie kontrolować stan. Gdy jednak pojawią się ubytki, wbrew częstym opiniom zęby mleczne także trzeba leczyć.