Czy warto wybrać oryginalny kierunek studiów?

Wybór oryginalnego kierunku studiów niesie ze sobą pełen wachlarz możliwości, ale także wiele niebezpieczeństw.

Kończąc szkołę średnią młodzież zastanawia się, w jakim kierunku dalej się kształcić. Większość wybiera studia. Niektórzy przy ich wyborze kierują się zainteresowaniami, inni liczą na dobrą pracę po ich zakończeniu. Są też tacy, którzy stawiają na oryginalny kierunek studiów, licząc na mniejszą konkurencję i dobre referencje.

Zalety oryginalnego kierunku studiów
Wybierając nietypową, rzadko spotykaną specjalność, liczymy na to, że niewielu będzie podobnych do nas. Zwiększa to nasze szanse na dobry zarobek i prestiżową pracę. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy jest zapotrzebowanie na ludzi z takim wykształceniem i czego się od nich wymaga, a także w jakim charakterze można podjąć pracę. Ważne, aby oryginalny kierunek studiów był zgodny z naszymi zainteresowaniami. Wtedy warto się na taki zdecydować, gdyż rosną nasze szanse, iż będziemy jednymi z najlepszych. Tak wyróżniających się ludzi potrzebuje wiele firm i oferują one wysokie stawki. Nawet jeśli ktoś po zakończeniu nauki zdecyduje się założyć własną firmę, ma zwiększoną szansę na to, że trafi w niszę rynkową.

Niebezpieczeństwa oryginalnego wyboru
Chociaż nietypowy kierunek kusi swoją atrakcyjnością i prestiżem, może być niedoceniany i niepotrzebny. Polska jest krajem, który dopiero otwiera się na nowinki wszelkiego rodzaju i ktoś kończący na przykład afrykanistykę, może znaleźć pracę jedynie w muzeum lub za granicą. Ponadto oryginalne kierunki studiów oferowane są przeważnie na uczelniach prywatnych. Nie są to szkoły tanie, a im nowszy i atrakcyjniejszy kierunek, tym semestr kosztuje drożej. Nie zaleca się wyboru takiego profilu osobom, które nie są zdecydowane na konkretny kurs w życiu. Oryginalne wykształcenie wymaga ukierunkowania i konsekwentnego dążenia w tym celu. Inaczej cała nauka może pójść na marne, a ktoś z nietypowym wykształceniem znajdzie się w trudnej sytuacji, gdyż ciężko mu będzie znaleźć pracę.

Przemyślany wybór
Jeśli wybór maturzysty padnie na oryginalny kierunek studiów, powinien on być dobrze przemyślany. Należy sprawdzić, czy na rynku pracy jest zainteresowanie takim wykształceniem i czy może ono być przydatne. Idealnie, jeśli ktoś wiąże swoją przyszłość z daną specjalizacją i się nią interesuje. W takiej sytuacji oryginalny kierunek studiów jest jak najbardziej pożądany i warto się na niego zdecydować.