Czy weganizm jest dla każdego?

Właściwie zbilansowana dieta wegańska powinna dostarczać potrzebnych mikroelementów, witamin i składników odżywczych. Tak przynajmniej twierdzą wszyscy jej zwolennicy.

Osoby decydujące się na przejście na weganizm powinny zasięgnąć możliwie jak najwięcej informacji. Tylko stosowna wiedza uchroni przed wyrządzeniem krzywdy własnemu organizmowi. Tak ważna decyzja nie może okazać się zwykłym kaprysem.

O weganizmie słów kilka

Po pierwsze należy zacząć od tego, że weganizm nie jest jedynie kaprysem ludzi młodych. Weganie kierują się swojego rodzaju filozofią życiową i zasadami moralnymi. Etyka weganizmu skupia się na zrównywaniu istot żywych do jednego poziomu. Mówiąc krótko – wszyscy chcą żyć jak najdłużej jednocześnie nie cierpiąc. Każdy weganin jest przeciwny nie tylko zabijaniu zwierząt, ale i wykorzystywaniu ich w jakikolwiek sposób. Idee tego stylu życia nie ograniczają się, więc do samego tylko żywienia. Testowanie na zwierzętach kosmetyków bądź leków, hodowanie w celu uśmiercenia niczym nie różni się od torturowania. Weganie twierdzą, że skoro współczesny człowiek uważa siebie za rozwiniętego i inteligentnego winien zaniechać takiego procederu. Aktualna sytuacja nie różni go od przodków z epoki kamienia łupanego, którzy z dzidami, w akompaniamencie dzikich wrzasków uganiali się za swoją ofiarą.

Dla kogo jest weganizm?

Weganie decydują się na taki właśnie styl życia ze wglądów moralnych lub duchowych. Bardzo często mnisi, zakonnicy i osoby duchowne zostają weganami. Nie każdy jednak ma taki wybór. Nie wszyscy mogą zdecydować się na weganizm z przekonania. Czasami względy zdrowotne są ważniejsze niż świat wartości. Przykładem mogą być cukrzycy, osoby z wysokim cholesterolem lub chorobami serca. Badacze udowodnili, iż wegańska dieta jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, a nawet sprzyja długowieczności. Należy jednak pamiętać, że nowy styl życia musi być wprowadzany powoli i z namysłem. Gwałtowna zmiana diety może tylko zaszkodzić.

Czy aby na pewno weganizm jest zdrowy?

Przeglądając informacje na temat weganizmu nietrudno o dysonans poznawczy. Z jednej strony płyną informacje o zbawiennym wpływie diety wegańskiej z drugiej naukowcy i dietetycy odkrywają straszną prawdę dla tego stylu życia. Co jest prawdą? Kto ma rację? Trudno powiedzieć. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie - czy weganizm jest dla każdego? Jeżeli ktoś jest zainteresowany weganizmem powinien najlepiej zasięgnąć porady u swojego lekarza. Zdrowie jest przecież najważniejsze.