Czy wegetarianizm jest dla każdego?

Odpowiednie zbilansowanie bezmięsnej diety wymaga wysliłku, wegetarianizm nie jest zatem dobrym rozwiązaniem dla ludzi nieodpowiedzialnych, jednak po uwzględnieniu zaleceń dietetyków, każdy może zrezygnować z pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

Wegetarianami zostają ludzie, którzy z pobudek etycznych, zdrowotnych czy dietetycznych wykreślają ze swojego jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest kilka rodzajów wegetarianizmu, począwszy od laktoowowegetarianizmu, polegającemu na rezygnacji z pokarmów mięsnych, skończywszy na restrykcyjnych odmianach, zabraniających jedzenia także nabiału, produktów mlecznych czy miodu. Osobom zastanawiającym się, czy wegetarianizm jest zdrowy, specjaliści udzielają różnych odpowiedzi. Zgadzają się w jednym punkcie: nieodpowiednio zbilansowana dieta może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Prawidłowo zbilansowana dieta

W odżywianiu najważniejsze jest, aby dostarczyć organizmowi pełnego zestawu wartości odżywczych w odpowiednich proporcjach. Na talerzu muszą się więc znaleźć witaminy, minerały, białka, tłuszcze, węglowodany i woda. Jeżeli składniki te są dostarczane w odpowiednich ilościach, a organizm jest w stanie je przyswoić, nie ma znaczenia, czy są pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Przeciwnicy wegetarianizmu zwracają często uwagę na fakt, że niektóre elementy, na przykład żelazo, wapń, cynk, czy witaminy B12 i D są bardziej dostępne i łatwiej przyswajalne w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest to prawdą, ale nie oznacza, że dieta opracowana według zasad wegetarianizmu nie jest w stanie ich dostarczyć. Wegetarianie muszą być świadomi potrzeb swojego organizmu i dokładać wszelkich starań, aby je zaspokoić.

Grupy ryzyka - czyli, komu wegetarianizm może szkodzić

Ze względu na specyficzne potrzeby dzieci i młodzieży, wegetarianizm w tej grupie może być szkodliwy. Dzieje się tak wtedy, gdy dieta wegetariańska nie dostarcza wystarczającej ilości składników mineralnych, żelaza i witamin do prawidłowego wzrostu. Najczęściej, gdy dziecko pochodzi z wegetariańskiej rodziny, rodzice znający specyfikę bezmięsnego odżywiania dbają o zapewnienie maluchowi warunków do prawidłowego rozwoju przez odpowiedni jadłospis i uzupełniające niedobory preparaty. Najbardziej narażone są nastolatki, które decyzję o przejściu na wegetarianizm podejmują samodzielnie, bez kontroli ze strony rodziców. Może zdarzyć się, że nie posiadają wystarczającej wiedzy ani odpowiedzialności, aby o siebie odpowiednio zadbać. Młodemu człowiekowi nie należy zabraniać wegetarianizmu - lepszym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka i wspólne opracowanie zdrowego jadłospisu. Szczególną uwagę na swoje zdrowie powinny także zwracać uwagę kobiety w ciąży i karmiące. Stan ich zdrowia powinien być kontrolowany przez lekarza a ich dieta musi być bogata w żelazo oraz witaminy, zwłaszcza B12, D i kwas foliowy.

Z nami zarobisz łatwo i szybko