Czy wegetarianizm u dzieci jest zalecany?

Wegetarianizm u dzieci, jak każda inna dieta daje wiele korzyści, ale i niesie ze sobą negatywne skutki, dlatego trzeba dobrze to przemyśleć, by nie doprowadziło to do jakichkolwiek problemów zdrowotnych.

Dorosłe osoby decydują się na wegetarianizm, czyli dietę wykluczającą z posiłków produkty pochodzenia zwierzęcego ze względu na stan zdrowia, z powodów kulturowych lub religijnych. Jednak zanim rodzic zdecyduje się na stosowanie wegetarianizmu u dziecka, musi się dobrze zastanowić, czy ma wystarczającą wiedzę na temat prawidłowej diety, żeby niechcący nie wyrządzić dziecku krzywdy.

 

 

  • Pozytywny wpływ wegetarianizmu na dziecko

Rzetelna wiedza na temat składników pokarmowych, ich wartości odżywczej oraz znajomość zamienników pokarmowych to podstawa do bezpiecznego wprowadzenia diety wegetariańskiej u dziecka. Jeżeli rodzicowi brak jest takiej wiedzy, koniecznie musi zwrócić się po pomoc do dietetyka, który ułoży odpowiednią dietę dla dziecka. Taka dieta wzbogacona dodatkowo o witaminy i minerały może być być bardzo korzystna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka ze względu na duże spożycie błonnika z roślin i mniejsze spożycie szkodliwych tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Jednakże wegetariańskie dziecko powinno być pod stałą kontrolą lekarza. Zaletą diety bezmięsnej jest to, iż wegetarianie maja większą wytrzymałość fizyczną i zmniejsza się u nich ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i odbytu, miażdżycę, zapalenie stawów, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, kamicę, otyłość, hemoroidy i zaparcia.

 

  • Negatywne skutki diety wegetariańskiej

Jedną z wad diety wegetariańskiej jest to, że przygotowywanie dań wegetariańskich wymaga dużo czasu, pracy i pieniędzy. Poważnym problemem w tej sytuacji może tez być to, że w przedszkolu nie ma możliwości spożywania pokarmów wegetariańskich i wówczas rodzice muszą dziecku dostarczać przygotowane przez siebie dania. Podobnie w przypadku wycieczek czy kolonii, lub obozów stosowanie diety wegetariańskiej może sprawiać kłopot. Kolejnym argumentem przeciwko wegetarianizmowi u dziecka jest ryzyko ciągłej powtarzalności tych samych nieurozmaicanych potraw. Przyczyną tego może być mała obecność na rynku produktów wegetariańskich, wynikająca z małej popularności wegetarianizmu. Oprócz tego, niewiedza rodziców na temat zdrowego odżywiania dziecka wegetariańskiego może doprowadzić do tego, że przypadkowo będą wybierać produkty żywieniowe, co może spowodować niedobór witamin i minerałów. Trzeba tez wiedzieć, że wegetarianie często chorują na krzywicę, osteomalację, niedokrwistość, niedorozwój fizyczny i umysłowy, niedożywienie, zaburzenia w cyklu miesiączkowym, neuropatie i biegunki.