Czym Edynburg czaruje odwiedzających?

Szkocki Edynburg jest miastem wartym zobaczenia ze względu na interesujące zabytki i liczne imprezy kulturalne.

Edynburg w Wielkiej Brytanii - stolica Szkocji, słynie między innymi z wielu studentów i licznych festiwali. To urocze miasto, powstałe już we wczesnym średniowieczu, stanowi do dziś ważny ośrodek nauki i kultury. Chociażby dlatego warto je bliżej poznać.

Zwiedzanie miasta

Przechadzkę po Edynburgu możemy zacząć od Starego Miasta. Idąc Royal Mile - najbardziej znaną tutejszą ulicą, ujrzymy zamek - wysoko usytuowaną wielką fortecę będącą swoistym symbolem Szkocji. Tamtejsza kaplica św. Małgorzaty, z początku XII wieku, jest najstarszym budynkiem w mieście. Innym charakterystycznym dla Edynburga miejscem jest Pałac Holyrood, który powstał w XVII wieku i jest siedzibą brytyjskich monarchów w Szkocji. Na Starym Mieście znajdziemy także katedrę St Giles, dom reformatora religijnego Johna Knoxa oraz pomnik pisarza Waltera Scotta. Na starówce nie sposób też nie odwiedzić któregoś z licznych ciekawych lokali czy antykwariatów. Kolejnym etapem naszej wędrówki może być park Princes Street Gardens, w którym pewnie nieco odpoczniemy. Zobaczymy tam także wzgórze, które powstało kiedyś jako grobla, a dzisiaj mieszczą się na nim chociażby Royal Scottish Academy i National Gallery of Scotland. Z kolei następna dzielnica Edynburga - Nowe Miasto z XVIII wieku, charakteryzuje się szerokimi ulicami i uporządkowaną zabudową. Była to bowiem bogata dzielnica, z budynkami rządowymi i wygodnymi mieszczańskimi domami. W Nowym Mieście trzeba się przejść ulicą George Street z ekskluzywnymi sklepami i restauracjami.

Miasto sztuki

Odwiedzając Edynburg, szczególnie latem i jesienią, natrafimy tutaj na różnorodne festiwale. Należą do nich na przykład teatralny Fringe Festival czy Edinburgh International Festival, gdzie królują klasyczna muzyka, opera i taniec. Latem odbywa się tu między innymi Edinburgh Art Festival i jak sama nazwa mówi, prezentuje sztukę wielu ciekawych artystów. Oprócz tego są również imprezy z dziedziny filmu, książki, mody, a także liczne koncerty, choćby jazzowe czy bluesowe, żeby wymienić tylko niektóre atrakcje, toteż każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz tego warto zwiedzić National Gallery of Scotland oraz National Museum of Scotland, przybliżające historię i kulturę Szkocji. Edynburg oferuje kulturalną rozrywkę na wysokim, światowym poziomie, będąc tym samym czarującym i wartym bliższego poznania miejscem, często odwiedzanym przez turystów oraz miłośników sztuki.