Czym jest biorytm i jak się go wyznacza?

Biorytm jest rytmem biologicznym wskazującym poziom energii fizycznej, emocjonalnej oraz intelektualnej organizmu.

Biorytm, nazywany również rytmem biologicznym to cyklicznie powtarzające się zmiany aktywności życiowej organizmów. Są związane z czynnikami zewnętrznymi, czyli ruchem obiegowym Ziemi, zmianami pogodowymi lub fazami księżyca, a także z procesami zachodzącymi wewnątrz organizmu - cyklem miesięcznym czy działaniem zegara biologicznego. Wskazania biorytmu zmieniają się stopniowo od -100 do 100 a ich wykres przypomina sinusoidę. Klasyczne biorytmy obejmują trzy cykle: fizyczny, emocjonalny i intelektualny.

 

 • Cykl fizyczny biorytmu
  Biorytm fizyczny zmienia się w cyklu 23 dniowym. Określa poziom energii i sił witalnych. W górnych fazach cyklu nasza odporność wzrasta i jesteśmy bardziej wytrzymali fizycznie, dlatego jest to idealny czas dla intensywnego uprawiania sportu i podejmowania trudnych wyzwań wymagających siły. Poprawia się wtedy również nasz wygląd zewnętrzny i aktywność seksualna. Z upływem czasu, kiedy biorytm fizyczny zniżkuje, czujemy się coraz słabsi i potrzebujemy więcej wypoczynku. W fazie niżowej cyklu jesteśmy również bardziej wrażliwi na ból i podatni na choroby.
 • Cykl emocjonalny biorytmu
  Cykl decydujący o samopoczuciu psychicznym zmienia się w 28 dniowym rytmie. Wysokie wskazania sprzyjają równowadze emocjonalnej, optymizmowi i wewnętrznej energii. Łatwiej nawiązujemy kontakty z ludźmi i sprawia nam to większą przyjemność. Pobudzona jest także nasza kreatywność, czyli zdolność generowania ciekawych pomysłów oraz jesteśmy otwarci na nowe idee. Tryskamy życiem i humorem. W okresie niżu psychicznego sytuacja zmienia się - tracimy zdolność koncentracji, jesteśmy nerwowi i przygnębieni. To zły okres na podejmowanie ważnych decyzji.
 • Cykl intelektualny
  Jest najdłużej trwającym ze wszystkich cykli - obejmuje aż 33 dni. Determinuje możliwości naszego umysłu - zdolność zapamiętywania, łatwość kojarzenia faktów czy logiczne myślenie. Wysokie wskazania oznaczają błyskotliwość, szybki refleks i przytomność umysłu, natomiast w dniach krytycznych możemy być ospali i skłonni do popełniania błędów. Na wskazania biorytmu intelektualnego warto zwrócić szczególną uwagę przed ważnymi egzaminami czy zadaniami wymagającymi wysokiej sprawności umysłowej.
 • Jak wyznaczyć biorytm?
  Aby wyznaczyć biorytm, należy ilość dni, które upłynęły od dnia urodzin podzielić na liczbę dni w cyklu. Pozostała w wyniku działania reszta wskazuje nam, w którym dniu cyklu się znajdujemy. Pierwsza połowa cyklu ma wskazania dodatnie, natomiast druga - ujemne. Aplikacje służące do dokładnego wyznaczania biorytmu możemy znaleźć w internecie.