Czym jest home banking?

Home banking, czyli system komunikacji banku z obsługiwanymi firmami został opracowany po to, aby zapewnić klientom maksymalną wygodę i całodobowy dostęp do operacji bankowych, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost sektora bankowości elektronicznej. Posługując się głównie pieniądzem elektronicznym, umożliwia on dokonywanie większości operacji za pomocą urządzeń elektronicznych - komputera, bankomatu telefonu i linii telekomunikacyjnych. Jedną z form e-bankowości jest home banking. Polega on na samodzielnej obsłudze konta bankowego poza siedzibą banku, dzięki specjalnemu oprogramowaniu.

Na czym polega home banking

Home banking jest kompleksowym systemem komunikacji klienta z bankiem. Początkowo pomysł miał być przeznaczony do obsługi specjalnych klientów, aby bez wychodzenia z domu mogli zarządzać swoim majątkiem. Z czasem okazało się, że home banking jest idealnym rozwiązaniem dla firm, dlatego dzisiaj korporacje są głównym adresatem tego typu usług. Ponieważ informacja i operowanie danymi finansowymi jest jednym z priorytetów współczesnego zarządzania firmą, stały wgląd w bieżące dane dotyczące stanu rachunków bankowych, wielkości przepływów pieniężnych i wysokości wolnych aktywów, stanowi duży atut usługi. Dodatkowo korporacje obsługiwane w formie home bankingu mają możliwość składania zleceń o każdej porze dnia i nocy i na bieżąco obserwowania statusu ich realizacji. Dodatkową zaletą systemu jest duża dyskrecja - ponieważ operacji dokonujemy osobiście, wgląd do danych mają jedynie upoważnione osoby z firmy i wyższa kadra banku, dlatego nie musimy martwić się o zbytnie upowszechnienie danych finansowych.

Bezpieczeństwo w bankowości internetowej

Home banking odznacza się najwyższym stopniem bezpieczeństwa wśród form bankowości elektronicznej. Większość systemów e-bankowości jest złożona z dwóch podsystemów: serwera obsługującego bank i oprogramowania działającego na zapleczu elektronicznym klienta. W trosce o bezpieczeństwo obsługiwanych firm, banki wprowadzają złożony system ochrony, koncentrujący się głównie na zabezpieczaniu danych i autoryzacji zleceń. Realizacji pierwszego celu służy specyficzny system kodowania przesyłanych danych przy użyciu metody RSA. Daje to gwarancje, że nawet w przypadku przechwycenia danych, nie będą one możliwe do odczytania bez znajomości klucza - rodzaju numerycznego hasła. Także system autoryzacji wykonywanych zleceń jest opracowany tak, aby niepowołana osoba nie mogła wykonać niepożądanych operacji. Przy całej trosce o bezpieczeństwo klienta, home banking zapewnia także wygodę użytkowania, ponieważ do obsługi systemu wystarczy zwykły komputer, dostęp do łączy telekomunikacyjnych i odpowiednie oprogramowanie.