Czym jest i jak leczyć entomofobię?

Entomofobia to lęk przed stawonogami, który leczony za pomocą terapii behawioralnej może całkowicie zniknąć z umysłu osoby nim dotkniętej.

Entomofobia jest to niewyjaśniona, negatywna reakcja na owady i inne stawonogi. Osoba dotknięta tą fobią w kontakcie wzrokowym czy cielesnym z owadem zachowuje się irracjonalnie, a jej organizm traktuje tą sytuację jako dużo groźniejsza niż jest w rzeczywistości. Od wieków owady istnieją w różnych kulturach i w życiu codziennym człowieka. Choć są nieodłączną częścią naturalnego ekosystemu, przez wielu ludzi uważane są za niepożądane.

 

 

  • Czego dotyczy entomofobia

Entomofobia jako lęk przed owadami dotyka bardzo wielu osób, nie lubiących much, ciem, karaluchów, os i innych stawonogów, które wzbudzają nie tylko niepotrzebny lęk, ale i obrzydzenie przed kontaktem z nimi, a nawet rzeczami z jakimi one miały wcześniej kontakt. W przypadku osoby dotkniętej entomofobią, gdy dojdzie do kontaktu z owadem, reaguje nadmiernym lękiem i pobudzeniem organizmu. Wyróżnić możemy również lęk przed roztoczami: kleszczem czy świerzbowcem, czyli akarofobię oraz lęk przed pająkami, czyli arachnofobię. Są one składową entomofobii, przez co fobia ta dotyczy wszystkich stawonogów.

 

  • Skutki entomofobii

Każda osoba dotknięta tą fobią przejawia różny poziom jej nasilenia. Od zwykłego odrzucenia na widok robaka do fizycznego cierpienia, gdy tylko pojawi się w pobliżu. Dlatego osoby te są doskonale pedantyczne lub używają środków owadobójczych, aby ograniczyć pojawianie się owadów w domu i innych pomieszczeniach, w których dłużej przebywają. W skrajnych przypadkach przeprowadzają się z domu do innego domu gdy tylko zauważają nawet pojedynczego owada lub całe swoje życie poświęcają na szukanie owadów i sprzątanie izolując się od społeczeństwa.

 

  • Leczenie entomofobii

Osoba dotknięta tą fobią powinna skontaktować się z psychologiem lub innym psychoterapeutą w celu odbycia terapii behawioralnej. Stopniowe przyzwyczajanie takiej osoby do kontaktu ze stawonogami w życiu codziennym spowoduje zredukowanie lęku i obrzydzenia jaki one wywołują. Lęku jednak nie da się całkowicie wyeliminować jeżeli pacjent w swoim umyśle doszedł do stanu, gdy zagrażają mu wymyślone stawonogi. Nie jest to leczenie szybkie i nie zawsze skutkuje, ale daje duże szanse na wyleczenie i normalne życie. Człowiek dotknięty entomofobią nie musi być odizolowany od świata zewnętrznego, wystarczy zasięgnąć odpowiedniej pomocy i uwierzyć, że można sobie pomóc.