Czym jest i jak się leczy skoliozę?

Skolioza to poważna wada postawy, dlatego należy jak najwcześniej zastosować leczenie, gdyż brak korekcji może doprowadzić do poważniejszych schorzeń.

Skolioza jest potocznie nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa, zazwyczaj przybiera ona postać litery C lub S. Choć pojęcie skoliozy jest ściśle związane z kręgosłupem, dotyczy całego ciała i szeregu zmian, jakie wywołuje wada postawy tego typu. Schorzenie to najczęściej dotyczy dzieci, które wkraczają w wiek szkolny lub tych starszych, w wieku dojrzewania. Na rozwój skoliozy u dzieci w wieku około sześciu wpływa zmiana nawyków – dziecko zaczyna uczęszczać do szkoły, sporą część czasu spędza w szkolnej ławce, która zazwyczaj nie jest dobrana odpowiednio do jego wzrostu, przyjmuje też nieprawidłowe postawy podczas siedzenia i wykonywania innych czynności. Kolejną przyczyną rozwoju skoliozy są zbyt ciężkie tornistry, często dodatkowo nieprawidłowo noszone przez dzieci. U osób dojrzewających, których ciało ulega wielu zmianom – dziewczynom powiększają się piersi, u chłopców ma miejsce tak zwany „skok wzrostu”, wady postawy wynikają często z braku akceptacji swojego „nowego” ciała, dziewczynki garbią się, często chcąc ukryć biust, chłopcy również ze względu na swój wzrost przyjmują nieprawidłową postawę ciała.

 

 

  • Przyczyny i skutki skoliozy

Skolioza jest wynikiem nieprawidłowej pracy stabilizatorów (mięśni stabilizujących), przez co dochodzi do deformacji zarówno kręgosłupa, jak i całego tułowia. Jest to problem zarówno zdrowotny, jak i estetyczny, dlatego osoby ze skoliozą mogą odczuwać dyskomfort psychiczny i fizyczny. Skoliozie towarzyszą następujące deformacje – garb żebrowy, asymetria w talii, asymetria w ustawieniu barków i łopatek, asymetria w długościach tułowia i kończyn dolnych, deformacja żeber, skrzywienie miednicy czy płaskostopie. Gdy tego typu wada postawy jest nieleczona może prowadzić do poważnych schorzeń i dolegliwości w życiu dorosłym – migrenowe bóle głowy, zespoły przeciążeniowe kręgosłupa lędźwiowo- piersiowego, zaburzenia wzroku lub słuchu, omdlenia – to tylko nieliczne konsekwencje występowania skoliozy.

 

  • Leczenie

Leczenie skoliozy opiera się głównie na stosowaniu zabiegów rehabilitacyjnych – zalecane są ćwiczenia korygujące oraz wzmacniające mięśnie grzbietu (leczenie zachowawcze). W szkołach prowadzona jest gimnastyka korekcyjna, na którą mogą uczęszczać dzieci z wadami postawy. Najlepsze rezultaty przynoszą jednak indywidualne ćwiczenia pod okiem terapeuty. Stosowany jest także specjalistyczny gorset, który powinien być noszony przez większą część dnia. Leczenie zachowawcze obejmuje jednak skoliozy, których skrzywienia nie przekraczają czterdziestu stopni. W cięższych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Najpowszechniejsza metoda to C-D (Cotrel- Dubouset), która umożliwia korekcję skoliozy, a co najważniejsze ryzyko powikłań jest niewielkie.