Czym jest i jak walczyć z baby blues?

Baby blues to stan ducha świeżo upieczonej matki, który charakteryzuje się jej nadmierną płaczliwością i ciągłymi wahaniami nastroju.

Kobieta po porodzie powinna być najszczęśliwszą osobą na ziemi, niestety nie zawsze tak jest. Przypadłość, z którą boryka się większość młodych mam określana jest jako baby blues.

 

 

  • Główne objawy baby blues

Baby blues to specyficzny stan emocjonalny, typowy dla kobiet, które urodziły dziecko. Według statystyk dotyczyć on może nawet 80% młodych matek. Baby blues często dziwi obserwatorów z zewnątrz, gdyż jest to stan nieadekwatny do sytuacji: kobieta rodzi wyczekiwane dziecko i smutnieje z tego powodu. Oczywiście przyczyna jest zgoła inna - hormony. Kobieta czuje się przez nie zagubiona, odczuwa poczucie straty, sama nie wie za czym tęskni i czego chce. Widzi dziecko, ale nie cieszy jej ten widok. Ciągle jest poddenerwowana, płaczliwa, ma huśtawki nastrojów. Przez kilka dni w ogóle może nie interesować się niemowlęciem, nie reagować na jego płacz. Takie otępienie pojawia się częściej u kobiet, które pozostawały aktywne aż do chwili porodu, nagle czują się bezużyteczne, nie wiedzą, co ze sobą zrobić, jak zorganizować czas.

 

  • Baby blues a depresja poporodowa

Te dwie przypadłości często są ze sobą mylone. Baby blues jest niegroźny, depresja niestety może powodować poważniejsze konsekwencje. Obydwie charakteryzuje niska samoocena kobiety, płaczliwość i apatia. Jednak baby blues po upływie maksymalnie trzech tygodni mija samoistnie bez stosowania jakichkolwiek środków farmakologicznych, depresja może utrzymywać się kilka miesięcy i wymaga leczenia. Wszystkie jej objawy są nasilone, a cierpi na nią co dziesiąta kobieta.

 

  • Pokonać baby blues

W przypadku baby blues najważniejsze jest wsparcie partnera i otoczenia. Kobieta musi uwierzyć, że jest stworzona do roli matki, że jest w stanie podołać obowiązkom z tym związanym. Koleżanki z podobnymi przejściami powinny stanowić dla niej swego rodzaju grupę wsparcia, muszą sprawić by nie czuła się odosobniona, gorsza. Ważne, by kobieta miała szansę przebywać również bez dziecka - pójść do fryzjera, na zakupy, na spotkanie z przyjaciółmi - to wszystko ma wpływ na jej samopoczucie. Dlatego tak ważny jest mąż, który powinien, zwłaszcza w początkowym okresie, jak najbardziej odciążać żonę. Dobrze jest także zadbać o swoją dietę i wzbogacić ją o warzywa i owoce, co również spowoduje przypływ energii. Jednak nie tylko odżywianie jest ważne, należy pamiętać o odpoczynku, o regenerowaniu sił po nieprzespanych nocach. Dobre są drzemki w ciągu dnia, które z pewnością pozytywnie wpłyną na skołatane nerwy kobiety. Jeżeli do tego będzie się ona czuła kochana i potrzebna, to baby blues minie sam.