Czym jest i jak zrobić avatar?

Używając ledwie kilku narzędzi w dowolnym programie graficznym można bardzo szybko zrobić avatar na miarę potrzeb każdego dobrego forum internetowego.

Avatarem nazywa się mały obrazek, jaki widnieje obok, pod lub nad nickiem danego użytkownika na różnego rodzaju forach internetowych. Jest to mała grafika, zwykle też o ograniczonej wadze i raczej nie przekraczająca wymiarów 100 na 100 pikseli. Na niektórych forach wraz z avatarem można mieć sygnaturę - grafikę pojawiającą się pod napisanym postem. Zrobienie avatara nie wymaga wielkich umiejętności i dużego nakładu czasowego; aby miał on jak najmniejszą wagę, warto zapisywać go w formacie jpg. Rozszerzenia gif i png mają większe wymagania i zabierają więcej pamięci, dają jednak więcej możliwości.

 

 

  • Jak zrobić avatar w Photoshopie

Wbrew pozorom jest to czynność bardzo prosta. Aby zrobić avatar w Photoshopie wystarczy obrazek i ledwie kilka narzędzi. Pierwszą ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać - nie tylko w przypadku tego programu - jest fakt, że avatar to zwykle bardzo mały obrazek. Nie ma więc sensu tworzyć go z wielkich, skomplikowanych rysunków lub zdjęć, ponieważ będzie zamazany i nieczytelny. Pierwszą czynnością, jaką wykonamy w programie, będzie zmniejszenie obrazka. Można to zrobić na dwa sposoby - albo wykadrować za pomocą narzędzia 'kadruj': uzyskamy wtedy pożądany fragment całego zdjęcia, albo za pomocą zmniejszania formatu w menu górnym (Obrazek -> Wielkość obrazka). Kolejną czynnością jest dodanie ramki - z palety należy wybrać kolor, z narzędzi 'zaznaczenie prostokątne', a następnie zaznaczyć cały obszar obrazka i kliknąć prawym przyciskiem myszki. W menu jest opcja 'obrysuj' - po jej wybraniu można dowolnie wybrać ramkę do swojego nowego avatara.

 

  • Jak zrobić avatar w GIMPie

W przypadku GIMPa zrobienie avatara również nie jest trudne. Podobnie jak w przypadku Photoshopa należy wybrać dobry obrazek, a potem otworzyć go w programie. Możemy go wykadrować, wykorzystać kadrowanie płótna (z menu głównego: Obraz -> Wymiary płótna) lub zmienić jego rozmiar (opcja Skaluj Obraz w tym samym menu). Następnie po wybraniu zaznaczenia prostokątnego należy obrysować cały avatar, a po kliknięciu prawym przyciskiem myszki można wybierać spośród najróżniejszych sposobów edycji i obróbki obrazu, jak przycinanie, nakładanie filtrów czy zmiana koloru. Aby zrobić avatar wystarczy po prostu wybrać jedno z rozwiązań i zastosować je na tworzonej grafice.