Czym jest i jakie są objawy chłoniaka

Chłoniak to jedna z częstszych chorób nowotworowych, dotykająca układu limfatycznego pacjenta, a do jej objawów należą: zlewne poty nocne, gwałtowne chudnięcie i ogólne osłabienie.

Chłoniak to rodzaj choroby nowotworowej dotykający układu limfatycznego pacjenta. Jest to nowotwór złośliwy, jednak nie można nazwać go rakiem, gdyż rak to choroba nowotworowa dotykająca narządów zbudowanych z tkanki nabłonkowej, na przykład układu oddechowego lub pokarmowego. W odróżnieniu od raków chłoniaki są podatne na leczenie za pomocą leków zwanych cytostatykami, czyli chemioterapii. Już w początkowym okresie choroby komórki nowotworowe mogą się znajdować we krwi lub szpiku kostnym, skąd mogą dostać się do praktycznie każdego miejsca w organizmie.

 

 

  • Rodzaje chłoniaków

Współczesna medycyna rozróżnia kilkadziesiąt typów nowotworów układu limfatycznego, należą do nich: przewlekła białaczka limfatyczna, szpiczak mnogi (dotykający osób głównie po 40 roku życia, powodujący powolne i bolesne uszkodzenia kości, obecnie nieuleczalny, lecz leczenie znacznie przedłuża życie pacjenta), chłoniak Hodgina (ziarnica złośliwa – szczególnie częsta u młodych ludzi, w wieku od 25 do 35 lat), grudkowy, Burkitta i z obwodowych komórek T. Niektóre z nich rozwijają się bardzo powoli, latami nie dając zauważalnych objawów, inne rozrastają się błyskawicznie i wciągu kilku miesięcy a nawet tygodni gwałtownie pogarszają stan zdrowia chorego. Chłoniaki należą do najpowszechniej występującej grupy nowotworów. Co roku w Polsce jest wykrywanych 7500 nowych przypadków tej choroby, nieco częściej u mężczyzn niż kobiet.

 

  • Objawy choroby

Najczęstszym objawem choroby układu limfatycznego są powiększone, niebolesne węzły chłonne na szyi, pod pachami, w pachwinach lub innych okolicach ciała. Poza tym mogą pojawić się następujące symptomy: wysoka gorączka, sięgająca 38 i więcej stopni Celsjusza, bez żadnych innych objawów infekcji, zmniejszenie tolerancji wysiłkowej organizmu, zlewne, bardzo obfite poty nocne, zmuszające chorego do częstej zmiany odzieży nocnej, nawet kilkukrotnego w ciągu jednej nocy, szybka utrata masy ciała, nie związana z dietą czy zmianą trybu życia, niekiedy pojawia się świąd skóry, a także ból węzłów chłonnych po spożyciu alkoholu. Często objawy te nie występują, a chorzy czują się zupełnie dobrze. Należy również pamiętać że te objawy mogą świadczyć o zupełnie innej chorobie, na przykład infekcji bakteryjnej czy gruźlicy. Jeżeli tylko nasz stan zdrowia nas zaniepokoi powinniśmy natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu. On zleci odpowiednie badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości.