Czym jest inkontynencja i jak ją leczyć?

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu (bądź kału) może dotknąć każdego. Każdy z rodzajów inkontynencji należy leczyć według wskazań lekarza.

Inkontynencja to inaczej nietrzymanie moczu (tak samo określa się również nietrzymanie kału). Według definicji nietrzymanie moczu to każdy niekontrolowany jego wyciek. Dolegliwość ta dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, może mieć także bardzo różne podłoża.

 

  • Rodzaje inkontynencji

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów nietrzymania moczu, które zostały wyodrębnione ze względu na jego formę. Najczęściej spotykamy się z tak zwaną inkontynencją parcia . Polega ona na tym, że chory niemal bez przerwy czuje parcie na pęcherz moczowy, często musi korzystać z toalety, a czasem dochodzi do niekontrolowanego oddania moczu. Innym powszechnym problemem związanym z nietrzymaniem moczu jest tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja stresowa (od angielskiego słowa 'stress', czyli 'naciskać'). Dolegliwość ta związana jest z osłabieniem mięśni miednicy i najczęściej dotyka kobiety w ciąży, po porodach, a także osoby starsze oraz te cierpiące na nadwagę. Ten rodzaj nietrzymania moczu sprawia, że może dojść do wycieku uryny podczas kaszlu, kichania, śmiechu lub przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Problemem typowo męskim jest natomiast nietrzymanie moczu z przepełnienia, które ściśle związane jest z przerostem gruczołu krokowego, czyli prostaty. Ujście cewki moczowej się wtedy blokuje, chory stale wydziela niewielkie ilości moczu, a jego pęcherz nigdy nie jest opróżniony do końca. Inne rodzaje nietrzymania moczu to inkontynencja neurogenna, związana z zaburzeniami układu nerwowego (paraliż, stwardnienie rozsiane), przetokowa, którą powodują wrodzone niewłaściwe połączenia przewodów moczowych oraz mieszana, czyli występowanie jednocześnie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu oraz inkontynencji parcia.

 

  • Jak leczyć inkontynencję

Pierwszym krokiem powinna być przede wszystkim wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Choremu często jednak trudno się przełamać, ponieważ nietrzymanie moczu to dolegliwość dosyć wstydliwa. Pomoc lekarska jest niezbędna, bo tylko wtedy mamy szanse być prawidłowo zdiagnozowani i odpowiednio leczeni. Przy leczeniu niekontrolowanego wycieku uryny stosuje się zarówno środki farmakologiczne, jak i specjalne ćwiczenia mięśni dna miednicy i pęcherza. Lekarz często odpowiednio do rodzaju nietrzymania moczu dobiera choremu dietę. Internista może dać nam skierowanie do urologa, a ten - w wyjątkowych wypadkach - może zdecydować o leczeniu operacyjnym. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy zawiodą i ćwiczenia, i środki farmakologiczne (rodzajem nietrzymania moczu, w którym operacja jest niezbędna jest inkontynencja przetokowa). Aby poprawić komfort życia, chory może stosować specjalne produkty przeznaczone dla cierpiących na niekontrolowany wyciek uryny, które doskonale chłoną wilgoć. Nie warto się wstydzić, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Nietrzymanie moczu to choroba, którą da się leczyć.