Czym jest jackpot?

Słowo Jackpot oznacza skumulowaną kwotę pieniędzy w grze, jest to najwyższa możliwa wygrana, którą osiąga ten, kto uzyska najwyższy możliwy wynik w rozgrywce.

Jackpot to słowo z języka angielskiego na kumulację wygranej, występuje przy wielu grach kasynowych i nie tylko. Trudno dziś odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest jego początek. Powstania można doszukiwać się w delegalizacji hazardu w stanie Idaho, w 1954 roku, co przyczyniło się do przeniesienia wcześniej istniejących w tym stanie kasyn i automatów poza granice, do stanu Nevada i miasta Jackpot, leżącego na granicy obu stanów. W wyniku tej zmiany, miasto to stało się centrum hazardowej rozrywki, przyciągając graczy z sąsiednich stanów. Jest ono znane głównie ze swoich kasyn, będących podstawą miejskiej gospodarki. Potocznie to tajemnicze słowo oznacza "rozbić bank", czyli zdobyć najwyższą wygraną.

Skumulowana wygrana

Jackpot, czyli po prostu skumulowana kwota pieniędzy do wygrania, zawsze oznacza najwyższą wygraną. Może wygrać ją ten, kto osiągnie maksymalny wynik w grze. Kumulacja ta powstaje i rośnie w wyniku gry różnych uczestników, podobnie jak w Toto Lotku. W każdej grze, w której można ją wygrać, pula ta rośnie wraz z wielością gier, które nie osiągnęły tego maksymalnego pułapu. Pewna część wygranych kasyna, czyli przegranych graczy, jest cały czas dodawana do tej puli, przyczyniając się do wysokości tej najwyższej wygranej. Dzieje się to tak długo, aż wreszcie pewnemu graczowi uda się trafić najwyższy zakład i wygrywa całą kumulację, która najczęściej związana jest z bardzo dużą sumą pieniędzy. Popularnym motywem gry, pochodzącym z filmów jest scena trafienia najwyższego układu, np. w grze "Black Jack", kiedy to z automatu nieprzerwanie wysypuje się duża ilość monet.

Gry z kumulacją

Wśród popularnych gier obejmujących grę o Jackpot, przede wszystkim znajdują się rozmaite automaty do gier nazywane "Jednorękim Bandytą." W grach tych wygrana zależy od wyniku losowania. Osiągnięcie tej kumulacji możliwe jest dopiero przy wylosowaniu najwyższego, przewidzianego układu. Innymi grami obejmującymi tą najwyższą pulę pieniędzy są różne rodzaje pokera, między innymi Poker Karaibski, Lowball California czy inne, znane ogólnie pod nazwą "Stud Poker." Wśród innych gier Jackpot znajdują się różne gry karciane, automaty do gier, gry video, ruletki, a także gra "Klub Milionerów", "MegaJackpot", "Mega Moolah" czy "Monopol". Najogólniej ta skumulowana pula pieniędzy jest opcją dołączaną do różnych gier, aby zachęcić graczy i urozmaicić rozgrywkę, nie jest zatem nieodłącznie związana z typem gry.