Czym jest numer ICE i jak go zapisać?

Numer ICE zapisany w telefonie komórkowym pozwoli, w razie wypadku, szybciej i skuteczniej pomóc poszkodowanemu.

Pomoc w razie jakiegokolwiek wypadku wymaga od ratownika wiedzy na temat pewnych czynników, które pomogą mu ustalić na przykład przyczyny zasłabnięcia, czy zdecydować, jakie leki może podać poszkodowanemu. Często w takiej chwili sięga się do portfela czy telefonu komórkowego osoby, która wypadkowi uległa, by skontaktować się z jej bliskimi. Dzięki numerowi ICE, zapisanemu w komórce, możemy znacznie skrócić czas tych poszukiwań, a co za tym idzie – w sytuacji kryzysowej zwiększyć swoje szanse na uratowanie życia.

Czym jest numer ICE?
Numer ICE zapisany w telefonie to system, który powstał dzięki inicjatywie włoskich ratowników. Zwrócili oni uwagę na fakt, iż brak możliwości kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej w wypadku często znacznie spowalnia akcję ratowniczą. Na porządku dziennym są również sytuacje, gdy osoba cierpiąca na chorobę ze specyficznymi objawami, jak na przykład padaczka, doznaje ataku poza domem, wśród obcych ludzi. Chorzy często noszą przy sobie notkę z informacją o swojej dolegliwości, o wiele skuteczniejsze i pozwalające oszczędzić czas jest jednak wykonanie telefonu właśnie pod numer ICE. Jest to po prostu zapisany na liście kontaktów właściciela telefonu numer do najbliższej osoby, oznaczony skrótem ICE – taki zapis informuje osoby udzielające pomocy, iż zadzwonienie pod ten właśnie numer pozwoli uzyskać wszelkie potrzebne informacje o poszkodowanym. Skrót ten jest rozwinięciem angielskiego In Case of Emergency, czyli "w razie wypadku". Inicjatywa ta szybko znalazła poparcie w wielu krajach na świecie, jako znacznie ułatwiająca pracę ratowników, którzy pomagając osobom z takim wpisem w telefonie, nie muszą tracić już czasu na samodzielny wybór osoby mogącej udzielić najdokładniejszych informacji o poszkodowanym.

Jak to zrobić?
Aby dodać do swojej listy kontaktów numer ICE, powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej osoby. Powinien być to ktoś, kto zna naszą grupę krwi, przebyte choroby, przyjmowane aktualnie leki, wie o takich faktach, jak używanie przez nas soczewek kontaktowych czy dokuczające nam alergie. Następnie wystarczy przed nazwą kontaktu, jakiej używamy w telefonie, dopisać stosowny skrót, na przykład ICE Mama. Jest oczywiście wskazane, by oznaczyć w ten sposób kilka osób – zmniejszy to prawdopodobieństwo, że osoba, z którą spróbują skontaktować się ratownicy, nie będzie mogła odebrać telefonu. Dotyczy to również sytuacji, gdy jako numer ICE oznaczamy na przykład naszego męża czy żonę, z którymi często podróżujemy. Aby dodać kolejny kontakt do listy awaryjnej, wystarczy zapisać go skrótem ICE z kolejnym numerem – ICE2 Tata, ICE3 Ania i tak dalej. Warto sprawdzić, czy numer ICE mają już w komórce nasz partner, rodzice czy dzieci. Zapisanie go w telefonie nic nie kosztuje i zajmuje zaledwie moment, a w razie sytuacji awaryjnej może mieć duży wpływ na szybkość i skuteczność pomocy, jaką otrzymamy my lub nasi bliscy.