Czym jest personal banking i kto może z niego korzystać?

Kompleksowa obsługa, możliwość uzyskania pomocy doradców finansowych oraz specjalne warunki kredytów i lokat, to zalety personal banking sprawiające, że korzystanie z tych usług jest bardzo atrakcyjną propozycją dla grupy zamożnych klientów.

Bank już od dawna stara się być instytucją oferującą usługi dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Społeczeństwo jest rozdzielane na różne grupy docelowe i do każdej z nich jest adresowana inna oferta. Wśród powstałych w ten sposób innowacji znajdują się między innymi private banking, home banking lub personal banking. Personal banking to jedna z nowości na rynku bankowości detalicznej przeznaczona głównie dla osób stanowiących wyższą klasę średnią.

Co daje nam personal banking?

Personal banking, czyli bankowość osobista wiąże się z indywidualnym podejściem do potrzeb klienta. Osoby obsługiwane w ramach tej oferty mogą liczyć zatem na specjalne traktowanie. Mimo postępującej informatyzacji usług bankowych, dużą część czynności nadal wykonujemy osobiście. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku inwestycji. Korzystając z oferty personal banking możemy liczyć na możliwość spotkania z doradcą finansowym, który wyjaśni nasze wątpliwości w dziedzinie inwestowania i podpowie, jaki produkt inwestycyjny najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Na ogół specjalni klienci mają dostęp do szerszej gamy produktów inwestycyjnych niż przeciętni użytkownicy usług bankowych. Także w przypadku korzystania z kredytów personal banking wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom. Dodatkową korzyścią usługi jest fakt, że specjalnie traktowany klient ma możliwość osobistego negocjowania oprocentowania kredytu czy lokaty lub innych warunków. Klienci obsługiwani w ramach bankowości osobistej są przyjmowani w części oddziałów przeznaczonej dla VIP-ów, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób ceniących swój czas i wygodę. Często banki oferują dodatkowe usługi połączone ze specjalnym kontem. Mogą być to różnego rodzaju ubezpieczenia, specjalne limitowane karty lub usługi concierge, polegające na wykonywaniu specjalnych życzeń klienta, na przykład rezerwacji biletów, czy zorganizowaniu podróży.

Klienci personal banking

Ponieważ bankowość osobista jest przeznaczona dla grupy zamożnych klientów, banki stawiają przed odbiorcami pewne warunki. Na ogół jest to wymagana suma oszczędności lub regularne wpływy większych kwot na konto. W zależności od banku suma aktywów musi wynosić 100-200 tysięcy złotych a wpływy powinny być w wysokości od 5 do nawet 12 tysięcy złotych. Co prawda, wymagania te nie są rygorystycznie przestrzegane, jednak korzystanie z personal banking wiąże się z wyższymi opłatami, dlatego dla mniej zamożnych osób jest to nieopłacalne. Dla wyjątkowo dobrych klientów opłaty mogą być negocjowane lub zniesione.