Czym jest plik flv?

Plik flv, służący do dystrybucji filmów w sieci, staje się w sieci coraz powszechniejszy a większość komputerów jest w stanie odtworzyć je bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Obecnie niemal każdy bezpośrednio zamieszczony w serwisie internetowym film to plik flv. Powoli zaczyna on wypierać inne popularne standardy służące do przechowywania treści audio/video.

Charaktrystyka formatu flv
Plik flv (Flash Video) to standard multimedialny służący do przesyłania i dystrybucji różnorodnych treści audio/video przy pomocy internetu. Jest to swego rodzaju zasobnik, którzy pozwala na przechowywanie pełnego materiału multimedialnego w jednym pliku, co ułatwia zarówno jego odtwarzanie, jak i przekazywanie. Stworzony został przez amerykańską firmę Macromedia, specjalizującą się w grafice komputerowej i budowie witryn sieciowych, a od 2005 roku rozwijany jest przez Adobe System, znane z tworzenia oprogramowania dla systemów Windows i Mac OS. Plik flv jest już integralną częścią większości nowoczesnych witryn, będąc wykorzystywanym i stanowiąc podstawę takich serwisów jak YouTube, Google Video, Yahoo!Video czy MySpace. Standard ten, wraz z rozwojem technologicznym stron internetowych, staje cię coraz bardziej powszechny. Nie wolno jednak zapominać, że sam sposób magazynowania danych odróżnia plik flv od innych znanych kontenerów multimedialnych (przede wszystkim dobrze znany użytkownikom Windowsa avi), co najczęściej rodzi konieczność tworzenia i używania odrębnego oprogramowania do odtwarzania konkretnych rodzajów plików.

Możliwości odtwarzania
Z racji na nowatorstwo i niewielki staż owego standardu multimedialnego, kłopoty z jego obsługą mają często nie tylko początkujący użytkownicy komputera, ale także ci bardziej zaawansowani, dotychczas przyzwyczajeni do kontaktu z innymi kontenerami multimedialnymi. Plik flv jest bowiem ściśle związany z technologią flash, jeszcze kilka lat temu - ze względu na braki technologiczne - praktycznie niedostępną, a dziś będącą nieodłącznym budulcem profesjonalnych serwisów internetowych. Plik flv zamieszczony bezpośrednio w sieci można odtworzyć przy pomocy każdej przeglądarki internetowej wyposażonej we wtyczkę Flash Player lub Gnash (jeśli takowej nie posiadamy, program najczęściej sam o tym informuje, oferując szybką możliwość pobrania brakujących elementów). Więcej problemów - wynikłych z coraz powszechniejszego pobierania i zapisywania filmów - sprawia otwarcia pliku flv znajdującego się bezpośrednio na dysku twardym komputera, wymaga ono bowiem odrębnego odtwarzacza multimedialnego, wyspecjalizowanego w obsłudze tego rodzaju standardów. Doskonale radzą sobie z nim wszechstronne i dobrze znane Winamp i ALLPlayer, a użyć można też odtwarzaczy dedykowanych dla tego właśnie formatu, jak FLV Player, Sothink FLV Player czy VCL Media Player, które radzą sobie z nim bez trudu. Coraz powszechniejszą praktyką - dzięki prostym w obsłudze programom, przystępnym także dla mniej zaawansowanych użytkowników komputerów - jest także konwersja pliku flv na inny popularny format, którym najczęściej jest wspomniane klasyczne avi.