Czym przejawia się gotowość pary do małżeństwa

Gotowość do małżeństwa potwierdza wyłącznie świadoma i odpowiedzialna decyzja, której podstawę stanowią miłość i wzajemne zrozumienie obojga partnerów.

Małżeństwo jest formą relacji emocjonalnej, ale również więzi prawno-ekonomicznej. Najważniejszym argumentem za jego zawarciem powinna być gotowość do małżeństwa, która wypływa z dojrzałości i wzajemnego zrozumienia.

Wyszłam za mąż, zaraz wracam

Często małżeństwa zawierane przedwcześnie kończą się fiaskiem. Coraz więcej par decyduje się na separację lub rozwód zaledwie po kilku latach wspólnego pożycia. Brak gotowości do małżeństwa ujawnia się w wielu dziedzinach życia. Jeżeli decyzja o legalizacji związku zapada pochopnie, tym łatwiej równie spontanicznie zdecydować o jego zakończeniu. Takie impulsywne działanie bardzo często wypływa z niedojrzałości. Młode kobiety odczuwają presję rodziców lub, obserwując lawinę ślubów znajomych i krewnych, uznają, że i na nie przyszła pora. Starsze czasami uważają, że to ostatni dzwonek, przez co bez zastanowienia wchodzą w związek małżeński z przygodnie poznanym partnerem. Młodzi mężczyźni rzadziej deklarują chęć szybkiego ożenku, ale niekiedy czują się do niego zobligowani, zwłaszcza gdy w ich młodzieńczym, nieformalnym związku pojawia się dziecko. Starsi panowie chcą natomiast uniknąć stygmatu wiecznych kawalerów. Dlatego niekiedy ulegają podszeptom otoczenia, wcale w rzeczywistości nie pragnąc legalizacji związku, w którym żyją. Żadna z tych postaw z pewnością nie oznacza gotowości do małżeństwa.

Wziąć odpowiedzialność za ślubny welon na dobre i na złe

Każdy człowiek, który bierze pod uwagę wejście w związek małżeński, powinien wiedzieć, jakie konsekwencje niesie za sobą ta decyzja. To przecież nie beztroski piknik we dwoje. Natomiast argumentem, że zawsze można się rozwieść, nie powinno się nigdy rozpoczynać rozmowy o małżeństwie. Jaki jest sens planowania kosztownej ceremonii ślubnej oraz składania sobie nawzajem przysięgi o wierności i uczciwości, jeżeli już na starcie bierzemy pod uwagę możliwość rozstania? Najpierw należy sobie uświadomić, czy faktycznie z tą właśnie osobą pragniemy spędzić resztę życia i jak wiele nas z nią łączy. Na tej podstawie możemy zakładać, że nasza więź z partnerem będzie na tyle trwała i silna, że pozwoli nam sprostać wszelkim trudnościom. O małżeństwie warto myśleć, gdy z pełnym przekonaniem chcemy inwestować wspólnie z naszym partnerem w mieszkanie i planować z nim dzieci. Także wówczas, gdy właśnie z tym człowiekiem czujemy się bezpiecznie. Czynnikiem szczególnie istotnym jest samo uczucie, jego siła i autentyczność. Na pewno warto również zdecydować się na ten krok, gdy poznamy się wzajemnie na tyle, żeby móc akceptować własne wady i rozwiązywać problemy, a nie tylko cieszyć się z chwil szczęścia. Ważne byśmy cenili odrębność ukochanej osoby, ale powinniśmy także znaleźć z nią wspólną płaszczyznę. Związek formalny zawiera się przecież z założenia "na dobre i na złe". Jego podstawą powinna być pełna gotowość do małżeństwa.