Czym różni się masaż sportowy od klasycznego?

Masaż sportowy i klasyczny mają tę samą genezę, ale różnią się od siebie kilkoma szczegółami odczuwanymi głównie dla masowanego.

Masaż jest jedną z form fizjoterapii stosowaną już od starożytności dla obrządków religijnych i przyjemności. Paradoksalnie masaż w lecznictwie stosowany jest od niedawna. Dziś w dobie wszechobecnych spa, salonów odnowy biologicznej i różnorodnych salonów kosmetycznych rozróżniamy wiele jego rodzajów, a do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą masaż sportowy i klasyczny.

Na czym polega masaż sportowy?

Celem masażu sportowego jest przygotowanie ciała do ekstremalnego wysiłku fizycznego, lub zniwelowanie ogromnego zmęczenia po wysiłku. Do zadań masażu sportowego należy między innymi zniwelowanie zakwasów, rozgrzewka, usunięcie przemęczenia, usunięcie napięć mięśniowych, a także leczenie kontuzji czy skutków przetrenowania. W zależności od tego czy masaż będzie wykonywany przed czy po wysiłku zastosowana będzie inna jego forma : masaż sportowy przed wysiłkowy, między wysiłkowy, po wysiłkowy lub izomeryczny masaż sportowy. Masaż ten jest częścią odnowy biologicznej stosowanej przez sportowców w trakcie profesjonalnych treningów. Inaczej jednak wykonuje się masaże podczas zwykłych, codziennych treningów niż podczas tak zwanej "gorączki" zawodów sportowych.

Na czym polega masaż klasyczny?

Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną przez klientów formą masażu jest masaż klasyczny. W zależności od tego, w jaki sposób jest wykonywany, rozróżniamy jego różne właściwości - relaksacyjne, pobudzające i lecznicze. Masaż leczniczy -klasyczny - stosowany jest w leczeniu oraz w zapobieganiu wielu chorób np: ortopedycznych, neurologicznych. Odpowiednio wykonany pobudza uśpione tkanki, regeneruje zmęczone mięśnie, poprawia ukrwienie. Masaż klasyczny powinien wykonywany być ręczni bez użycia żadnych sprzętów mechanicznych lub elektromechanicznych. Masaż klasyczny składa się z 6 podstawowych technik, czyli głaskania, oklepywania, rozcierania, wyciskania, ugniatania i wstrząsania. Mimo wielu zalet masażu, należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach, które trzeba omówić przed wizytą u fizjoterapeuty.

Czym więc różnią się te masaże?

Przede wszystkim masaż sportowy różni się od klasycznego zastosowaniem. Klasyczny może być stosowany nie tylko w celach leczniczych lub rehabilitacyjnych, ale także dla relaksu. Sportowy z kolei ma tylko jedno zastosowanie. Przed ,po lub w trakcie wysiłku. Drugą podstawową różnicą jest przebieg masażu i nastawienie na wybrane partie ciała. Trzecim z kolei najbardziej odczuwalnym elementem jest intensywność masażu. O ile masaż klasyczny jest przyjemny, nie można powiedzieć tego samego o sportowym, który niejednokrotnie wyciska łzy ze sportowców. Po czwarte do masażu klasycznego masażyści używają olejków zapachowych lub eterycznych. Dla porónania podczas masażu sportowego używany jest jedynie olej bazowy.