Czym są gry hazardowe?

Gry hazardowe, których wygrana zależy głównie od czynnika losowego, mają zwolenników, których pociągają emocje związane z rozgrywkami, jednak rachunek prawdopodobieństwa potwierdza, że uczestnictwo w nich jest dla statystycznego gracza nieopłacalne.

Słowo hazard, oznaczające w języku angielskim "niebezpieczeństwo" lub "ryzyko", dobrze opisuje charakter gier hazardowych. Możliwość utraty lub wygrania dużych kwot pieniędzy pobudza wyobraźnię wielu graczy. Ważnym dla nich pojęciem jest "los" lub "szczęście", ponieważ to od nich, bardziej niż od umiejętności gracza zależy wynik rozgrywki. Gry hazardowe występują pod wieloma postaciami i wymagają różnych rekwizytów, jednak łączy je jeden wspólny element - czynnik losowy decydujący o wygranej.

Rachunek prawdopodobieństwa a gry hazardowe

Gry hazardowe mają ścisły związek z rachunkiem prawdopodobieństwa. Na podstawie specjalnych obliczeń lub statystyk można stwierdzić, jakie są szanse gracza na zwycięstwo. Aby zapewnić właścicielowi kasyna, automatu do gry czy loterii zysk, gry hazardowe są zawsze grami o sumie ujemnej, co oznacza, że pula nagród jest mniejsza niż pieniądze wprowadzone do gry przez uczestników i na tej różnicy zarabia organizacja. Z tego powodu udział w grach hazardowych czy loteriach jest nieopłacalny z punktu widzenia ekonomisty, jednak uczestnicy są na ogół osobami ceniącymi sobie emocje związane z ryzykiem, wierzącymi we własne szczęście lub umiejętności. Od silnych emocji wyzwalanych przez gry hazardowe można się uzależnić. Jako argument przemawiający za ich postawą można stwierdzić, że niektóre z gier, na przykład poker z licytacją czy black jack rzeczywiście mogą premiować zdolności lub silne nerwy gracza.

Rodzaje gier hazardowych

Gry hazardowe są rozróżniane ze względu na obowiązujące w nich zasady, ilość graczy i niezbędne rekwizyty. Popularne na całym świecie lotto zaliczane są do gier liczbowych, natomiast różnego typu zdrapki, w których po wykupieniu kuponu można wygrać pewną kwotę czy nagrodę to loterie pieniężne i fantowe. Wyróżnia się również gry telebingo, gry cylindryczne, do których należy między innymi ruletka, szeroki wybór gier karcianych, do których zaliczają się poker, blackjack, nazywany w Polsce "oczkiem", gry w kości, bingo, zakłady wzajemne i bukmacherskie oraz gry na automatach, na przykład znany "jednoręki bandyta". Dostęp do gier hazardowych może być osiągalny w kasynach, salonach gier lub w Internecie, jednak w ostatnim przypadku polskie przepisy ograniczają możliwość przeprowadzania wielu gier pieniężnych, na przykład ruletki, gier karcianych i automatów.