Czym się charakteryzuje masaż ajurweda?

Masaż ajurweda, zgodnie z indyjską tradycją mający na celu doprowadzić wewnętrzną energię organizmu do stanu równowagi, łączy elementy masażu klasycznego z działaniem olejków i akupresurą, skutecznie stymulując cały organizm.

Ajurweda jest indyjskim nurtem medycyny naturalnej. Starożytna nauka łączy troskę o zdrowie fizyczne z filozofią i psychologią dla osiągnięcia pełnej harmonii ciała i duszy. Pomagają w tym medytacja, odpowiednia dieta oraz zabiegi takie jak masaż ajurweda.

Masaż ajurweda w medycynie naturalnej

Holistyczna medycyna naturalna Indii opiera się na wierze w pięć żywiołów stanowiących siły witalne wszechświata: przestrzeń, powietrze, ogień, wodę i ziemię. Harmonia tych żywiołów i szóstego elementu, właściwego jedynie istotom żywym - prany, powinniśmy odnaleźć także w ciele człowieka, jednak kiedy jest zakłócona, występują w nim choroby i schorzenia. Masaż ajurweda jest jednym z zabiegów pozwalających uwolnić swobodny przepływ energii w organizmie człowieka. Po wcześniejszym oczyszczeniu ciała i wprowadzeniu pacjenta w stan głębokiego odprężenia następuje masaż ajurweda, będący połączeniem klasycznego masażu z elementami akupresury. W zależności od potrzeb organizmu, dobiera się inną metodę masażu.

Masaż ajurweda - techniki

Jednym z rodzajów masażu ajurweda jest abhjanga. Wykonuje się go na rozgrzanym ciele z wykorzystaniem olejku sezamowego. Masaż ma na celu zregenerowanie, oczyszczenie i pobudzenie całego organizmu, dlatego w trakcie zabiegu jest stymulowane całe ciało. Inne zabiegi skupiają się na poszczególnych jego partiach, aby spełniać bardziej precyzyjne funkcje. Masaż ajurweda głowy, nazywany sziroabhyanga polega na nacieraniu olejkiem sezamowym skóry głowy, dzięki czemu poprawia jej ukrwienie i wzmacnia kondycję włosów, przez co stają się nawilżone, mocne i błyszczące. Dodatkowym atutem zabiegu jest jego odprężające działanie.

Masaż twarzy

Masaż ajurweda wykonywany na skórze twarzy, czyli mukhabhjanga służy nie tylko poprawie kondycji skóry, usunięciu zmarszczek i rozluźnieniu mięśni, ale ma silne działanie lecznicze. Ponieważ na twarzy znajduje się dużo wrażliwych punktów, indyjska akupresura za pomocą ucisku tych miejsc potrafi leczyć różne dolegliwości, w tym skutki stresu - migrenę, bezsenność i napięcie nerwowe. Współczesny, wykonywany w profesjonalnych ośrodkach masaż ajurweda odbiega nieco od tradycyjnej indyjskiej medycyny naturalnej. Olejek sezamowy zastępowany jest innymi zapachowymi kosmetykami, a sam masaż wykonywany jest tak, aby poza stymulacją przepływu energii miał właściwości przyspieszające spalanie kalorii lub modelujące sylwetkę. Dzięki użyciu specjalnych ziół, olejków i minerałów możliwe jest również łączenie masażu ajurweda z peelingiem i aromaterapią.