Czyszczenie kocich uszu - instrukcja

Do czyszczenia kocich uszu należy używać oliwki lub parafiny oraz patyczków kosmetycznych. Wykonujemy je zazwyczaj raz na 1-2 tygodnie.

Czyszczenie kocich uszu to zabieg niezwykle istotny, który co jakiś czas przeprowadzany powinien być przez każdego właściciela kota. Niestety, wiele osób zapomina o tym, że w kocich uszach łatwo gromadzi się brud, a to z kolei sprzyja infekcjom i stanom zapalnym. Regularne dbanie o to, aby uszy naszego pupila były czyste zapobiegnie chorobom (na przykład pomoże uchronić przed dość częstym u kotów świerzbowcem usznym) i sprawi, że zwierzak będzie zadbany i czysty.

 

 

  • Jakimi preparatami czyścić kocie uszy
    Każdy właściciel kota wie, że woda nie tylko jest nie lubiana przez te zwierzęta, ale może także być dla nich szkodliwa (na przykład może spowodować zapalenie). Dlatego w żadnym wypadku nie można stosować jej do czyszczenia kocich uszu (należy też uważać podczas kąpieli, aby uszy nie zostały zalane). Do tego zabiegu można użyć na przykład oliwki dla dzieci. Rozpuszcza ona nagromadzoną w uszach woskowinę. Można wybrać też parafinę w płynie, która dodatkowo zabije bakterie i wirusy. W gabinetach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych dostępne są także specjalne preparaty. Muszą ona być stosowane, gdy w kocich uszach rozwinie się świerzbowiec lub inna choroba. Do profilaktycznego czyszczenia nie są natomiast niezbędne. Uszy mogą być myte przy pomocy patyczków kosmetycznych. 
  • Jak czyścić uszy
    Oliwkę lub parafinę trzeba podgrzać, wstawiając ją do naczynia z gorącą wodą. Dwie kropelki płynu należy wlać kotu do ucha, a następnie pomasować miejsce dookoła, aby płyn został dobrze rozprowadzony. Następnie należy poczekać około 5 minut, w tym czasie naturalne i pożądane jest, żeby kot potrząsał głową – wtedy oliwka lub parafina dotrą także do głębiej położonych części ucha. Po tym czasie ponownie łapiemy pupila i ostrożnie odwijamy małżowinę do tyłu, aby mieć lepszy dostęp do środkowych części narządu słuchu. Patyczkiem delikatnie usuwamy zanieczyszczenia i resztki płynu. Należy pamiętać, żeby nie wkładać patyczka zbyt głęboko, gdyż możemy tylko upchnąć woskowinę. Nie ma natomiast dużego ryzyka, że możemy coś uszkodzić - oczywiście jeśli jesteśmy ostrożni. Jeśli uszy są bardzo brudne, można użyć zwilżonego wacika, którym należy czyścić zewnętrzną część ucha, a dopiero pozostałe resztki usunąć patyczkiem. 
  • Jak często przeprowadzać zabieg
    Częstotliwość wykonywania zabiegu czyszczenia kocich uszu zależy przede wszystkim od tego, w jakim są one stanie. Należy uważnie sprawdzać stan uszu, aby zapobiec rozwojowi chorób. Czyszczenie profilaktyczne przeprowadza się co 1-2 tygodnie. Jeśli kot zachoruje (na przykład na świerzbowca), czyszczenie musi być przeprowadzane częściej (nawet codziennie). Ponieważ jest to zabieg, którego koty nie lubią, warto przyzwyczajać je do niego, już kiedy są małe. Aby zwierzak lepiej zniósł czyszczenie i chętniej mu się poddawał, dobrze jest podać mu jakiś ulubiony smakołyk tuż przed rozpoczęciem i tuż po zakończeniu czyszczenia.