Czyszczenie kożucha – sposoby

Czyszczenie kożucha domowymi sposobami jest dosyć łatwe, a dzięki niemu ulubione okrycia na długo zachowają piękny wygląd.

Kożuchy, serdaki, skórzane rękawice i czapki podbite futrem są niemal nieodzownym ubiorem podczas siarczystych mrozów. Jednak często noszone, szybko ulegają zabrudzeniu i wyświeceniu. Zazwyczaj, przy odrobinie cierpliwości i staranności, domowe czyszczenie kożucha nie powinno sprawić problemów. Jedynie delikatne kożuszki lepiej oddać w ręce specjalisty, gdyż nie wiadomo za pomocą jakich garbników zostały wyprawione.

Amoniak na delikatne kożuszki

Cienkie i delikatne kożuszki najpierw należy przetrzeć miękką szmatką zamoczoną w wodzie z rozgotowanym mydłem lub płatkami mydlanymi oraz odrobiną amoniaku. Warto pamiętać, aby często zmieniać szmatkę, inaczej brud zostanie wtarty w skórę. Następnie należy szybko przetrzeć cały wierzch kożuszka czystą szmatką zwilżoną w mieszaninie złożonej z ½ litra ciepłej wody, 20g gliceryny, 20g amoniaku i 5g boraksu. Tak wyczyszczony kożuszek powinno się powiesić w chłodnym i przewiewnym miejscu. Jeśli po tych zabiegach skóra będzie nieco sztywna, najlepiej zmiąć ją w rękach. Do czyszczenia białych kożuszków, serdaków i czapek również najlepiej wykorzystać amoniak. Tym razem jednak wymaga on zmieszania z mlekiem w proporcji 1 łyżeczka amoniaku na 1 szklankę mleka. Podobnie jak w poprzednim przypadku, należy często zmieniać szmatkę, aby uniknąć wtarcia brudu w skórę.

Grube kożuchy i czyszczenie włosa

Do wyczyszczenia grubego kożucha potrzebna jest mieszanina terpentyny oraz tranu w proporcji 1 łyżka terpentyny na 5 łyżek tranu. W takim płynie należy zwilżyć grubą, lnianą szmatkę, a następnie kolistymi ruchami, miejsce w miejsce, zwilżyć nim cały kożuch. Po takim zabiegu okrycie należy powiesić w chłodnym, przewiewnym miejscu, aby pozbyć się intensywnego zapachu. Wyjątkowo mocno zabrudzone lub wyświecone miejsca można wyczyścić przecierając je bardzo ostrożnie drobnoziarnistym papierem ściernym. Takie miejsca należy następnie posypać talkiem i pozostawić na około 30 minut. Po upływie tego czasu talk trzeba energicznie strzepnąć z kożucha. Ewentualne resztki proszku można usunąć także za pomocą miękkiej szmatki. Włos kożuchów najlepiej czyścić poprzez wtarcie w niego podgrzanych w piekarniku do temperatury 40°C otrębów pszennych lub papki złożonej z talku oraz magnezji lub benzyny ekstrakcyjnej. Aby sprawdzić czy domowe czyszczenie kożucha da zadowalający efekt, warto najpierw zrobić próbę na mniej widocznym kawałku skóry, na przykład pod pachą lub na spodzie rękawa.