Czyszczenie monitora - przydatne wskazówki

Czyszczenie monitora wymaga delikatnych preparatów, które usuną uporczywe plamy i osadzający się kurz, ale nie uszkodzą tego wrażliwego urządzenia.

Codziennie niemal każdy ma do czynienia z monitorem komputera. Podczas użytkowania nie da się zapobiec zabrudzeniom, szczególnie jeśli oprócz dorosłych korzystają z niego również dzieci. Tłuste plamy, kurz czy odciski palców stają się zmorą użytkowników monitora. Aby służył on długie lata ważne jest by był w odpowiedni sposób utrzymywany w czystości. Istnieją pewne sposoby czyszczenia monitora, które są jednocześnie skuteczne w walce z zabrudzeniami i delikatne dla tego czułego sprzętu.

Wybór odpowiedniego preparatu
Na rynku jest dostępny szeroki wybór preparatów przeznaczonych do czyszczenia monitora, które można kupić w sklepach ze sprzętem komputerowym. Mają one formę płynów albo pianek, które nakłada się na suchą ściereczkę. Są też produkowane specjalne szmatki nasączone odpowiednim preparatem. Kupując tego typu środki mamy pewność, że monitor jest bezpieczny, jednak ich skuteczność jest różna w zależności od rodzaju. Do wymiatania kurzu z zakamarków monitora można użyć sprężonego powietrza lub miękkiego pędzelka. Jeśli nie mamy w domu specjalnych płynów z powodzeniem możemy je zastąpić płynem do mycia okien. Dobrze też sprawdzają się płyny do czyszczenia okularów, które dodatkowo utrudniają ponowne osadzanie się kurzu. Należy pamiętać, że środki, których chcemy użyć do czyszczenia monitora nie mogą zawierać zmywaczy, rozpuszczalników, benzyny oraz amoniaku i spirytusu, ponieważ mogą uszkodzić powłokę monitora. Do czyszczenia obudowy możemy pozwolić sobie na agresywniejsze preparaty, zawierające na przykład alkohol (najczęściej izopropanol). Pamiętamy jednak o ostrożności gdy czyścimy obudowę na granicy z ekranem – wtedy najlepiej użyć patyczka do uszu lub sprężonego powietrza.

Jak nanosić preparat na monitor
Aby czyszczenie monitora było bezpieczne należy wyłączyć go z sieci co najmniej 15 minut wcześniej. W żadnym wypadku nie może być podłączony do prądu, gdyż w zetknięciu z wilgotną szmatką grozi zwarciem i poważnym uszkodzeniem sprzętu, a nawet może być groźne dla naszego życia. Nie wolno rozpylać żadnego preparatu wprost na monitor, ponieważ spływające krople mogą spowodować odbarwienia i ciecz może przedostać się do wnętrza monitora. Odpowiedni środek należy rozprowadzić na miękkiej ściereczce z bawełny, flaneli lub mikrofibry i przetrzeć delikatnie urządzenie okrężnymi ruchami. Do tego celu można też użyć patyczków do uszu lub wacików kosmetycznych. Ręczniki czy papier toaletowy nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą pozostawiać smugi oraz spowodować powstanie rys. Nie można też mocno naciskać na monitor ściereczką, a jedynie delikatnie pocierać. Jeśli jakaś plama jest wyjątkowo uporczywa trzeba potrzeć w tym miejscu kilka razy. Nie wycieramy monitora do sucha, ponieważ łatwo powstaną wtedy smugi. Najlepiej poczekać aż płyn sam odparuje z czyszczonej powierzchni. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu naszego monitora, aby na długo pozostał w idealnym stanie.