Czyszczenie pędzli z farb olejnych krok po kroku

Czyszczenie pędzli z farb olejnych to czynność nieprzyjemna, brudna i trudna, tak myśli większość amatorów malarstwa, lecz nie zawsze musi tak być.

Czyszczenie pędzli z farb olejnych choć niezbyt przyjemne, można jednak sprawnie wykonać w kilku prostych krokach. Jeśli malowanie obrazów to Twoja pasja, to dobrze wiesz, że nie należy ona do najtańszych. Farby, płótno, blejtram i inne dodatki kosztują niemało. Dobre pędzle też do najtańszych nie należą, warto więc o nie odpowiednio zadbać. Czynność ta może nie należy do najprzyjemniejszych, nie jest jednak ani bardzo trudna, ani bardzo czasochłonna.

Na początek niezbędne narzędzia
Zaopatrz się w czystą szmatkę, którą po czyszczeniu pędzli z farb olejnych będzie można wyrzucić. Potrzebna Ci będzie terpentyna lub rozpuszczalnik. Obowiązuje tutaj dowolność, efekty ich zastosowania są tak samo dobre, choć zwolennicy terpentyny pewnie temu zaprzeczą. Dzisiaj można już kupić prawie bezwonne specyfiki w bardzo rozsądnych cenach. Do przeszłości odchodzą rozpuszczalniki, po użyciu których jeszcze długo bolała głowa, co pewnie najbardziej odstrasza amatorów malarstwa od czyszczenia pędzli z farb olejnych. Do tego zestawu niezbędny jeszcze będzie szklany pojemnik, w którym zmieści się całe włosie pędzla. Pojemnik musi być szklany, ponieważ plastikowy mógłby zostać rozpuszczony przez terpentynę lub rozpuszczalnik.

Wszystko gotowe można zabrać się do pracy
Obraz ukończony, czas przystąpić do czyszczenia pędzli z farb olejnych. Po pierwsze pędzel trzeba wytrzeć w przygotowaną wcześniej szmatkę. Trzeba z niego wycisnąć cały nadmiar farby. Do wyczyszczenia kilku pędzli niezbędnych będzie kilka szmatek. Po wykonaniu tej czynności szmatkę można wyrzucić, ponieważ nie przyda się już więcej. Terpentynę lub rozpuszczalnik należy wlać do szklanego pojemnika. Płynu musi być tyle, żeby zmieściło się do niego całe włosie pędzla. Po zanurzeniu pędzla, należy nim kilkakrotnie zamieszać w naczyniu. Dzięki temu terpentyna lub rozpuszczalnik będzie mógł dostać się pomiędzy włosie i dokładnie je wyczyścić. Wyciągając pędzel należy przycisnąć go do krawędzi naczynia i wycisnąć nadmiar rozpuszczalnika. Na koniec pędzel trzeba wytrzeć w czystą szmatkę. Najlepiej czynność tę wykonać kilkakrotnie, zapobiegnie to sklejaniu się włosia, kiedy pędzel będzie wysychał. I to wszystko. Czyszczenie pędzli z farb olejnych nie jest więc tak trudne, jak się wcześniej wydawało.