Czyszczenie srebrnych sztućców domowymi sposobami

Do czyszczenia srebrnych sztućców można wykorzystac tytoń lub ocer i sodę kuchenną a odzyskają one swój blask i dalej zdobić będą nasze stoły.

Najlepsze rezultaty w czyszczeniu srebrnych sztućców przynoszą samodzielnie przygotowane preparaty według prostych receptur. Można w ten sposób wyczyścić również srebrne dzbanki czy patery. Aby uniknąć niszczenia się srebrnych sztućców w przyszłości, należy zapamiętać, że do tego metalu lepiej nie używać silnych detergentów i kwaśnych potraw, na przykład octowych, gdyż zawierają one miedź wywołującą śniedzenie. Dobrze jest również przechowywać je w woreczku z naturalnego materiału, na przykład zawinięte w płócienną ściereczkę.

Napoje gazowane i mieszanki na bazie wody
Jednym z prostszych sposobów na wyczyszczenie srebrnych sztućców jest zanurzenie ich szklance popularnych napojów - 7 Up-u lub Coca-Coli. Kwas w nich zawarty ma właściwości czyszczące. Mają je również domowe mieszanki przygotowane na bazie wody. Pierwszą możliwością jest przyrządzenie płynu składającego się z trzech litrów gorącej wody, do której wrzucamy pięć łyżek stołowych octu i cztery łyżki stołowe sody. Inna mikstura to: trzy litry wody, dwie łyżki stołowe amoniaku, dwie garście płatków mydlanych. W przypadku obu mieszanek doprowadzamy je do wrzenia, następnie zdejmujemy z ognia i zanurzamy w nich nasze sztućce. Wyjmujemy po dziesięciu minutach moczenia i polerujemy. Można również przygotować wywar, który uzyskamy po ugotowaniu ziemniaków w łupinkach, szczawiu, szpinaku lub rabarbaru. W wywarze zanurzamy sztućce i dalej postępujemy analogicznie jak w przypadku mieszanek. Jeśli srebro jest jedynie lekko zmatowiałe, powinno wystarczyć zanurzenie go w zsiadłym mleku, a następnie wypolerowanie ściereczką (bez wcześniejszego płukania!). Do czyszczenia srebrnych sztućców może się również przydać folia aluminiowa. Najpierw do naczynia wsypujemy 3 łyżeczki soli i zalewamy ją około litrem ciepławej wody. Mieszamy. Następnie spód naczynia wyścielamy folią aluminiową, która to po tym zabiegu pokryje się nalotem, i układamy na niej sztućce, tak aby zakrył je całkowicie roztwór. Gdy wyglądają już na czyste, możemy je wyciągnąć, wysuszyć i wypolerować.

Popiół, mąka i pasta do zębów
Poczarniałych miejsc na sztućcach pozbywamy się, polerując je szmatką nasączoną mieszaniną kilku kropli soku z cytryny i popiołu lub spirytusem denaturowym. Należy uważać, aby sztućce zawsze polerować czystą, niezabrudzoną wcześniej szmatką. Do czyszczenia srebrnych sztućców możemy również przygotować mąkę ziemniaczaną lub sodę oczyszczoną. W obu przypadkach nacieramy wybranym składnikiem nasze sztućce, spłukujemy je i bez wycierania odkładamy w nasłonecznione miejsce, aby wyschły. Dość popularnym sposobem "na sucho" na przywrócenie pożądanego wyglądu sztućcom jest polerowanie ich szmatką umoczoną w zwykłej paście do zębów. Następnie należy dokładnie je wypłukać pod ciepłą wodą i osuszyć. Jest to jednak metoda czyszczenia srebrnych sztućców, do której zastrzeżenia mają ich producenci, jako iż w paście do zębów mogą występować składniki powodujące uszkodzenie powierzchni.