Czytniki ebooków – porównanie najlepszych

Chcąc wybrac najlepszy czytnik ebooków należy zwrócić uwagę na rodzaj wyświetlacza, pojemność wbudowanej pamięci, typy obsługiwanych formatów tekstu i obrazu, jak również inne przydatne funkcje jak możliwość korzystania z Internetu.

Czytniki ebooków zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Ich używanie nie jest jeszcze tak powszechne, jak ma to miejsce w krajach Europy Zachodniej czy też w Stanach Zjednoczonych, jednak fanów czytania elektronicznych książek z pewnością będzie przybywać. Największą zaletą tego typu urządzeń jest fakt, że w niewielkim czytniku można zmieścić pokaźnych rozmiarów bibliotekę. Ta cecha może sprawić, że już niedługo tradycyjna papierowa książka zostanie całkowicie wyparta przez jej elektroniczny odpowiednik. Za dwa najlepsze czytniki ebooków dostępne na polskim rynku uznaje się modele Onyx Boox 60 i Amazon Kindle DX. Oto ich krótkie porównanie.

Wyświetlacze w czytnikach ebooków

Tym, co charakterystyczne dla czytników, jest rodzaj wyświetlacza, w jaki są one wyposażone. W przeciwieństwie do telefonów komórkowych i innych tego typu urządzeń nie stosuje się tutaj technologii LCD, korzysta się natomiast z tak zwanego elektronicznego tuszu (e-ink), dzięki czemu tekst na wyświetlaczu nie odbiega w wyglądzie od zadrukowanej kartki papieru. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ wyeliminowano elementy świecące, dzięki czemu oczy czytelnika nie męczą się, a bateria potrafi pracować znacznie dłużej niż w innych urządzeniach elektronicznych. Porównując jakość wyświetlaczy w prezentowanych modelach, lepszy okazuje się czytnik firmy Amazon. Jego wyświetlacz jest większy (9,7 cala), oferuje rozdzielczość 1200x824 piksele i 16 odcieni szarości. Dla porównania, czytnik ebooków firmy Onyx posiada 6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 800x600 pikseli i 8 odcieniach szarości. W obydwu przypadkach nie ma problemów z czytelnością tekstu, nawet w sytuacji, w której na ekran pada silne światło słoneczne.

Funkcjonalność czytników ebooków

Największą zaletą e-czytników jest możliwość pomieszczenia dużej ilości książek w niewielkim urządzeniu. Produkt firmy Amazon posiada aż 3,3 GB wbudowanej pamięci, co pozwala na wgranie setek ebooków. Wadą czytnika jest jednak brak gniazda na kartę pamięci. Czytnik Onyx Boox 60 ma znacznie mniejszą ilość wbudowanej pamięci - jedynie 515 MB, w zamian posiada jednak złącze kart SD, co znacznie zwiększa jego funkcjonalność. Za zaletę modelu firmy Onyx uznać można większą ilość obsługiwanych formatów, jednak obydwa urządzenia odczytują te najpopularniejsze - PDF i TXT. Ponadto czytniki ebooków pozwalają na przeglądanie grafiki (w skali szarości). Aby oglądać zdjęcia na czytniku firmy Amazon trzeba jednak wcześniej je przekonwertować na rozpoznawalny dla niego format. Obydwa urządzenia posiadają gniazda mini-jack i umożliwiają odsłuchiwanie muzyki i audiobooków. Czytniki e-książek dają również możliwość korzystania z Internetu, Onyx Boox obsługuje sieć Wi-Fi, Kindle natomiast posiada moduł GSM.
Czytniki ebooków, dzięki swojej dużej funkcjonalności stanowią ciekawą alternatywę dla papierowych książek, i w przyszłości mogą zdominować rynek czytelniczy.