Dalmacja - wymarzone wakacje

Dalmacja to jeden z najpiękniejszych regionów w słonecznej Chorwacji - malownicze wysepki, zabytkowe miasta przyciągają wielu turystów nad Adriatyk.

Dalmacja to historyczna kraina w Chorwacji – charakteryzuje się dużą ilością malowniczych wysp i wysepek oraz zabytkowymi kurortami. Atrakcje, słoneczna pogoda, gościnność mieszkańców – Dalmacja z pewnością nie rozczaruje turystów, którzy zdecydują się spędzić tutaj swój urlop. Najważniejsze ośrodki turystyczne w Dalmacji to Dubrownik, Sibenik i Split.

Dalmacja: Split

Split położony jest na niewielkim półwyspie nad Adriatykiem. Jest jednym z największych miast Chorwacji, ma dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną - posiada własne lotnisko oraz port wodny. Miasto zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO – a konkretnie Pałac Dioklecjana, który swoją rezydencję wybudował około 300 roku. Znajduje się ona w Salonae – starożytnym mieście, które teraz jest jedną z dzielnic Splitu. Inne cenne zabytki w Splicie to Świątynia Jupitera (od ósmego wieku Baptysterium), Złota, Srebrna i Żelazna Brama, Katedra św. Duji czy kościół świętego Franciszka – można zobaczyć w nim groby zasłużonych postaci Splitu. Znajdują się tu także liczne muzea – miłośnicy dobrej zabawy nie powinni mieć trudności ze znalezieniem dyskoteki, klubu czy przytulnej restauracji.

Dalmacja: Sibenik

Kolejnym ważnym ośrodkiem turystycznym w Dalmacji jest Sibenik, położony przy ujściu rzeki Krka do Morza Adriatyckiego. Miasto ma ciekawą i burzliwą historię - w przeszłości było przedmiotem rywalizacji Węgier, Wenecji i Bizancjum. Można przekonać się o tym poznając wspaniałą architekturę miasta i zabytki. Imponujące twierdze świętego Michała. Święta Nikola, i świętego Jana broniły Sibenik przed najazdami wroga. Znajdują się tu także liczne gotyckie i renesansowe kościoły i świątynie. Na światowej liście UNESCO znajduje się słynna Katedra świętego Jakuba. W Sibeniku warto zobaczyć także piękne, zabytkowe pałace, na przykład książęcy czy Foscolo

Dalmacja: Dubrownik

W południowej Dalmacji położony jest popularny kurort Dubrownik - także w tym ośrodku turystycznym UNESCO doceniło piękne zabytki – w tym wypadku jest to Stare Miasto Dubrownika. Warto zobaczyć także pałace Rektorów i Sponza czy fortyfikacje wojenne, jak bastiony i baszty. Z Dubrownika kursują promy na jedną z najpiękniejszych wysp Dalmacji – Lopud. W okolicach wyspy, podobnie jak w wielu innych regionach Dalmacji, można uprawiać sporty wodne - nurkowanie, pływanie czy żeglarstwo. Dalmacja to także mnóstwo pięknych i zadbanych plaż oraz malowniczych zatoczek.