Darmowe programy antywirusowe - wybór najskuteczniejszego

Avira, Panda Cloud, Eset, ZenOK czy Avast! - darmowych programów antywirusowych jest dzisiaj zatrzęsienie, jednak warto wybrać taki, który zapewni ochronę oraz nie spowolni komputera.

Bezpieczeństwo komputera to dzisiaj jeden z ważniejszych priorytetów. Prywatne i służbowe dokumenty chcemy chronić przed innymi osobami oraz uszkodzeniem. Firmowe pliki mamy obowiązek uchronić przed wyciekiem z bazy danych, a do tego celu najlepiej nadają się darmowe programy antywirusowe.

 

Avira

 

Jeden z popularniejszych programów przeciwko złośliwemu oprogramowaniu. Jego plusem jest niewątpliwie aktualizowana codziennie baza danych wirusów, co pomaga na skuteczne przefiltrowanie naszego komputera. Kolejnym aspektem są niskie wymagania sprzętowe, czego nie zawsze darmowe programy antywirusowe zapewniają. Nie spowalnia pracy komputera, działa sprawnie w tle, a kiedy wykryje zagrożenie – automatycznie poddaje plik kwarantannie, pozostawiając użytkownikowi wybór, czy go usunąć, przeskanować jeszcze raz,ewentualnie naprawić.

 

Panda Cloud

 

W porównaniu z poprzednimi produktami firmy Panda Security, ta aplikacja jest całkowicie darmowa. Bez wątpienia jeden z lepszych freewarów w tej kategorii. Jego innowacja polega między innymi na dość szerokim spektrum działania: pozwala zwalczyć i uchronić pliki nie tylko przed standardowymi trojanami, ale także spywarami, rootkitami i coraz bardziej złożonymi wirusami. Kolejnym plusem jest interfejs w języku polskim, czego Avira nie oferowała. Kolejne atuty, które nie zawsze przejawiają darmowe programy antywirusowe, to brak reklam oraz całodobowa pomoc helpdesku.

 

Eset NOD32

 

Wszechstronnością działania może również pochwalić się produkt Eset Nod32. Najnowsza jego wersja z łatwością zwalcza backdoory, trojany, robaki internetowe, spywary oraz, co najważniejsze przy wykorzystywaniu komputera do pracy, wyłapuje phishing. Drugim plusem jest szybkość działania oraz spora skuteczność – rzadko który użytkownik rezygnuje z tego programu z powodu przepuszczenia przez niego szkodliwego oprogramowania. Decyduje o tym jego wada – darmowa wersja prędzej czy później zaczyna się domagać przeobrażenia jej w wersję komercyjną, strasząc i atakując reklamami.

 

ZenOK

 

Jedna z mniej popularnych aplikacji zaliczanych do „darmowe programy antywirusowe”. Jego główną zaletą są minimalne wymagania systemowe, co jest ważne dla użytkowników mini notebooków, które mają ograniczone parametry sprzętowe. Nie jest zbyt rozbudowany, jego celem jest ochrona prywatnego użytkownika przed najczęstszymi zagrożeniami, jakimi są wirusy, trojany i spywary. Zabezpiecza również przed fałszowaniem bezpiecznych stron internetowych. Nie spowalnia komputera, chroni w zakresie podstawowym.

 

Avast!

 

Bardzo popularny program, a co za tym idzie – stale rozbudowywany i dostosowany do potrzeb konsumentów. Podstawową zaletą jest jego podwójne działanie – zarówno skanowanie dysków w poszukiwaniu szkodliwych plików oraz stale włączony monitor, wychwytujący na bieżąco ataki na nasz komputer. Oprócz standardowego skanowania dysków twardych, możemy mu zlecić sprawdzanie poczty, również podczas jej odbierania. Aktualizacje są częste, a program jest w języku polskim. Darmowe programy antywirusowe tego typu zapewniają zarówno szerokie spektrum działania, łatwość obsługi, jak i bieżącą ochronę przed atakami z zewnątrz.