Darmowe programy genealogiczne - przegląd najlepszych

Darmowe programy genealogiczne możemy podzielić na bardzo rozbudowane, ale skomplikowane w obsłudze oraz z mniejszą ilością opcji, za cenę łatwiejszego użytkowania.

Nastała moda na odkopywanie swoich korzeni. Coraz więcej osób tworzy swoje drzewa genealogiczne z ciekawości lub na prezent. W dobie internetu i jego możliwościom wymieniania się informacjami, można dotrzeć do zapomnianych krewnych. Ułatwiają to darmowe programy genealogiczne, które można znaleźć przy pomocy wyszukiwarki.

 

MyHeritage Family Three Builder

 

Darmowe programy genealogiczne charakteryzują się prostotą, a co ciekawsze funkcje należy uaktywnić za dodatkową opłatą. Dlatego jedną z lepszych tego typu aplikacji jest Family Three Builder, który, chociaż bezpłatny, umożliwia nam szerokie pole manewru. Jednym z wielu plusów jest wielojęzykowość – mogą z niego korzystać obywatele wielu państw, a co za tym idzie – ktoś może odnaleźć swoje korzenie w odległym kraju. Kolejnym atutem programu jest stałe połączenie z siecią, co umożliwia aktualizowanie bazy danych aplikacji oraz tworzenie powiązań między drzewami genealogicznymi kilku użytkowników. W ten sposób osoby pozornie ze sobą nie spokrewnione mogą dowiedzieć się o wspólnym przodku przy pomocy e-mailowego powiadomienia. Dzieje się to dzięki opcji „inteligentne dopasowanie”, które w mailu podaje ilość tego typu dopasowań, a także ich zgodność procentową z wprowadzonymi przez nas danymi. Dodatkowo osoba tworząca swoje drzewo genealogiczne może dodać szereg informacji o członkach swojej rodziny oraz umieścić zdjęcia. Oprócz tego program umożliwia tworzenie wykresów, czyli form drzew genealogicznych, które nadają się do wydruku. Użytkownik może wybrać jeden z kilku szablonów oraz którą część rodziny chce umieścić na wydruku. Ponadto twórcy dość często udostępniają w wersji darmowej nowe opcje, co tworzy Family Three Builder jednym z bardziej rozbudowanych darmowych programów genealogicznych.

 

Drzewo Genealogiczne II

 

Pierwszym niepodważalnym atutem tej aplikacji jest duża przejrzystość interfejsu. Darmowe programy genealogiczne, chociaż bardzo funkcjonalne, dość często mają problem z klarownym dla odbiorcy układem opcji. Wynika to z wady programu, jaką jest dość okrojona liczba darmowych opcji. Jednak coś za coś. Menu jest przyjazne dla użytkownika, przypomina pierwsze programy na Windows 95/98, gdzie każda opcja była zaakcentowana jednym z podstawowych kolorów (ok-zielony, anuluj-czerwień, mężczyzna-niebieski i tym podobne). Dobrym rozwiązaniem jest zamieszczenie kart zaraz pod paskiem narzędzi, które znacznie usprawniają nawigację między poszczególnymi danymi. Ciekawą opcją są „karty grobów”, gdzie zgromadzone są informacje o zmarłych członkach rodziny, a dokładniej, miejsca ich pochówku. Oprócz nazwy cmentarza i ulicy, przy której on się znajduje, można kartę uzupełnić o numer kwatery oraz typ cmentarza. Ponadto program umożliwia dodawanie monografii rodzinnych, a także zdjęć grupowych. Dodatkową opcją jest kalendarz, w którym automatycznie, po wprowadzeniu danych konkretnego członka rodziny, są zaznaczane daty urodzin, imienin oraz rocznice ślubów lub zgonów. Interesującym narzędziem jest kalkulator pokrewieństwa, który wyznacza numer (stopień pokrewieństwa) oraz nazewnictwo (X jest synem Y, Y jest ojcem X) danych więzi rodzinnych. Darmowe programy genealogiczne, typu Drzewo Genealogiczne są mniej rozbudowane, ale za to bardzo łatwe w obsłudze.