Dbanie o buty skórzane krok po kroku

Kupując skórzane buty ma się nadzieję, że nie jest to zakup sezonowy, trzeba jednak wiedzieć, jak o nie dbać, aby służyły właścicielowi jak najdłużej.

Kupno butów skórzanych to zazwyczaj niebagatelny wydatek. Ich właściciel ma nadzieje, że posłużą mu przez lata. Aby tak się stało należy je odpowiednio pielęgnować. Poniżej rady, które każdemu ułatwią dbanie o buty skórzane.

 • Czyszczenie
  Dbanie o buty skórzane nie może się obyć bez ich czyszczenia. Powinno się to robić za każdym razem, gdy buty ulegną zabrudzeniu. Skórzanych butów nie powinno się myć z użyciem dużej ilości wody, lepiej wytrzeć je wilgotną szmatką, która usunie brud nie narażając skóry na szkodliwe zamoknięcie. Jeżeli jednak, umycie ich jest konieczne, trzeba pamiętać, aby nie suszyć obuwia na kaloryferze, lecz poczekać aż samo wyschnie w temperaturze pokojowej.
 • Krok drugi- pastowanie
  Pastę najlepiej nabyć w sklepie obuwniczym wraz z zakupem butów. Ma się wtedy pewność, iż jest ona odpowiednio dobrana. Pastowanie jest najważniejsze w dbaniu o buty skórzane. Należy pastować obuwie suche, specjalnie do tego przeznaczoną szczotką, bądź szmatką, która nie uszkodzi skóry. Warto pastować buty jak najczęściej, a minimum raz w tygodniu. Aby nadać butom połysk, można przed samym wyjściem wyczyścić je szczotką bez dodatku pasty lub niepotrzebnymi pończochami.
 • Przechowywanie
  Dbanie o buty skórzane nie może się ograniczyć tylko do ich regularnego czyszczenia, niemniej ważne jest ich przechowywanie w czasie, gdy są one nieużywane. Warto zainwestować w specjalne, przezroczyste pojemniki na obuwie, bądź w woreczki materiałowe, w których buty przeczekają do następnego sezonu. Przed schowaniem butów należy je wyczyścić, a także zadbać o to, aby nie utraciły fasonu.
 • Konserwowanie
  Buty mogą ulec zniekształceniu na skutek noszenia. Warto więc użyć specjalnych prawideł, bądź zwykłych gazet do wypchania ich wnętrza, tak aby zachowały fason. Myśląc o konserwowaniu, nie wolno zapomnieć o użyciu specjalnych preparatów, chroniących skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej wybierać do konserwacji produkty naturalne, są one najskuteczniejsze.
 • Dbanie o buty skórzane - jak nie zniszczyć efektów?
  Dbanie o buty skórzane może pójść na marne przez nieuwagę właściciela. Należy pamiętać o paru rzeczach, aby tego uniknąć. Po pierwsze, buty na obcasie posiadają końcówki zwane flekami, które należy regularnie zmieniać nim ulegną starciu. W przeciwnym razie może dojść do zniszczenia buta. Warto tą wymianę zlecić szewcowi. Warto zadbać, aby buty nie znajdowały się w pobliżu perfum bądź lakieru do włosów, obydwa te specyfiki mogą spowodować nieestetyczne odbarwienie skóry. Także sól, którą posypuje się chodniki w zimie nie wpływa korzystnie na skórę butów, po powrocie do domu trzeba ją jak najszybciej usunąć z ich powierzchni. Dbanie o buty skórzane to bardzo ważna rzecz, jeżeli chce się cieszyć ulubioną parą butów przez lata. Stosując się do powyższych rad można być tego pewnym.