Dekoracja świątecznego stołu - jak elegancko uczcić Wigilię Bożego Narodzenia?

Propozycje dekoracji świątecznego stołu dla tych z Państwa, którzy cenią tradycyjny wystrój, jak i dla tych którzy wolą styl nieco bardziej nowoczesny.

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Wieczerza wigilijna natomiast to pełne ciepła, miłości i radości chwile spędzane zazwyczaj w gronie osób najbardziej nam bliskich. Wyjątkowość tych chwil warto podkreślić równie wyjątkową dekoracją świątecznego stołu.

 

Tradycyjna elegancja na świątecznym stole

 

Kolorami wiodącymi na świątecznym stole mogą być ciepła czerwień i złoto. Połączenie to stwarza poczucie ciepłego piękna i elegancji. Śnieżnobiały obrus, pod który koniecznie należy włożyć sianko, można puścić luźno lub upiąć w kilku miejscach kokardami. Jeżeli jest to możliwe, zastawa powinna być biała lub biała z delikatnymi złotymi zdobieniami. Doskonale wkomponują się w nią eleganckie sztućce złote lub w kolorze starego złota. Pachnącą i cieszącą oko dekoracją świątecznego stołu będą niewielkie gałązki iglaste, ze złotymi lub czerwonymi świeczkami, położone przy każdym talerzu. Jeżeli pozwala na to wielkość stołu – na środku pięknie wyglądać będzie rozłożysty stroik z pachnącej choiny z elementami złota i ciepłej czerwieni, takimi jak bombki, świece czy złoty pył. Jeżeli jednak powierzchnia stołu jest ograniczona - odpowiednią dekoracją będzie również ozdobna doniczka z gwiazdą betlejemską. Nie należy zapominać o, utrzymanych w kolorystyce stołu, serwetkach położonych na talerzach. Całość dekoracji dopełnią czerwone, wypolerowane, błyszczące jabłka rozrzucone fantazyjnie na stole.

 

Mniej tradycyjna, lecz ciekawa dekoracja świątecznego stołu

 

Ci z Państwa, którzy nie hołdują tradycyjnym dekoracjom świątecznym, być może wybiorą styl bardziej nowoczesny. Na śnieżnobiałym lub w kolorze srebra obrusie bardzo dobrze prezentuje się zastawa biała lub przezroczysta, której towarzyszą srebrne sztućce. Dekoracje utrzymane są w surowym zimowym klimacie. Stroik na środku stołu wykonany może być z szyszek pomalowanych na srebrny kolor i srebrnych bombek, które oplata srebrzysty perłowy łańcuch. Środek wypełni połyskująca srebrna lub biała świeca. Posrebrzone gałązki jodły lub świerku położone obok każdego talerza przywiodą na myśl zaśnieżone zimowe lasy. Eleganckim elementem utrzymanym w tej mroźnej tonacji są porozrzucane po całym stole cyrkonie, sztuczne perły czy przezroczyste kamienie. Sprawiają wrażenie lodowych sopli i pięknie migoczą w świetle zarówno lamp jak i świec. Czerwone lub zielone serwetki z urokiem przełamią tę zimową, nieco monochromatyczną, kolorystykę dekoracji, zastawy i sztućców. Niezależnie jednak od rodzaju dekoracji świątecznego stołu - o jego prawdziwej wartości stanowią ludzie, którzy do niego zasiądą.