Dekoracja tortu komunijnego - tak się uda

Aby wykonać dekorację tortu komunijnego można wykorzystać krem, owoce – świeże i konserwowe, bakalie, masę cukrową i inne gotowe elementy dekoracyjne.

Dekoracją tortu komunijnego można zająć się samodzielnie. Wystarczy parę pomysłów oraz wyobraźnia. Z pomocą służą nam sklepy, zwłaszcza internetowe, w których można zakupić przeróżne elementy zdobnicze i artykuły cukiernicze. Wszystko zależy od tego, co lubimy i jakie koszty chcemy ponieść.

 

 

  • Szpryca do dekoracji i podobne jej urządzenia

Aby przygotować dekorację tortu komunijnego, musimy pozostawić nieco kremu lub bitej śmietany, czyli masy, która znajduje się pomiędzy biszkoptami. Napełniamy nią szprycę do dekoracji i wyciskamy ozdobne wzory na powierzchni tortu. Do każdej szprycy można zakupić zestaw tylek, czyli końcówek zmieniających kształt wyciskanego kremu. Dzięki nim możemy uzyskać na przykład kwiatki, gwiazdki czy serduszka. Kremowe wzory można również uzupełnić cukrowymi perełkami, kwiatami czy czekoladkami (dostępne są silikonowe foremki, które zalewamy czekoladą i wkładamy do lodówki, później wyciskamy z nich słodkości i układamy na torcie).
Zamiast szprycy dostępne są urządzenia prostsze, ale podobne w działaniu - worki dekoratorskie z folii (nie musimy ich myć, opróżnione wyrzucamy) lub bawełniane, butelki z miękkiego plastiku, trójkąty pergaminowe.

 

  • Owocowe wariacje 

Powstały za pomocą szprycy wzór można wzbogacić dodając do niego kawałki owoców czy bakalie. Najlepiej nadają się słodkie ananasy, brzoskwinie czy mandarynki z puszki, ale także owoce sezonowe, jak truskawki, maliny czy jagody oraz dostępne przez cały rok winogrona. Połówki brzoskwiń, talarki ananasów czy duże truskawki, należy oczywiście wcześniej pokroić na drobniejsze kawałki. Układamy je w dowolny sposób, aby tworzyły smakowitą kompozycję. Kawałki owoców można wcześniej zamoczyć do połowy w rozpuszczonej czekoladzie, poczekać aż ona zastygnie i dopiero ułożyć na torcie. Do owocowych kompozycji można dołączyć płatki migdałów, orzechy włoskie, wiórki kokosowe lub z czekolady. Dekorację tortu komunijnego należy ułożyć tak, aby nie utrudniała krojenia ciasta.

 

  • Wykrawanie wzorów i fotografie

Jeśli nie mamy pomysłów na ułożenie własnej kompozycji, możemy zaopatrzyć się w gotowe wzory. Przyda nam się lukier plastyczny, dostępny w wielu kolorach. Jest to masa, która pod względem swoich właściwości przypomina modelinę. Można ją rozwałkować na całości ciasta lub wyciąć w drobniejsze wzory. Do ich stworzenia służą różnego rodzaju foremki - metalowe, plastikowe, czy te odpowiednie do stylu angielskiego, dzięki którym wykroimy koronki. Dostępne na rynku są również foremki do liter i cyfr. Wycięte z nich symbole można od razu ułożyć na torcie "na płasko", tworząc napis (na przykład imię dziecka czy datę komunii świętej), lub poczekać aż wyschną, żeby ustawić je pionowo. Oryginalnym sposobem dekoracji tortu komunijnego jest wcześniejsze zamówienie fotografii dziecka wydrukowanej na opłatku. Mając do wyboru różne wymiary, na pewno znajdzie się jakiś, który pokryje się mniej więcej z wielkością tortu.