Depilacja laserowa: wady i zalety

Depilacja laserowa to prosty i bezbolesny sposób pozbycia się zbędnego owłosienia. Jak każdy kosmetyczny zabieg posiada wady oraz zalety i nie każdy może się mu poddać.

 

Każdy zabieg powinien zostać poprzedzony konsultacją z lekarzem dermatologiem, który oceni czy depilacja laserowa jest wskazana w naszym wypadku. Istnieje wiele przeciwwskazań do tego rodzaju zabiegu, warto zwrócić więc na nie uwagę. Poza tym musimy się do tego zabiegu odpowiednio przygotować. Zanim jednak podejmiemy decyzję, zorientujmy się, jakie wady i zalety niesie za sobą ten sposób depilacji.

Zalety kuracji
Depilacja laserowa jest szczególnie wskazana dla osób mających tendencję do wrastania włosów, które powodują stany zapalne w postaci krostek lub grudek. Konsekwencją takich stanów zapalnych mogą być trwałe przebarwienia skórne, niekiedy nawet blizny. Depilacja laserowa przyczynia się do zaleczenia takiego stanu skóry oraz likwiduje nieprawidłowo rosnące włosy, pomaga pozbyć się problemu. Poza tym tego rodzaju usuwanie włosów jest polecane osobom wrażliwym na ból. Impulsy laserowe są wyczuwalne, jednak nie tak bolesne jak na przykład przy depilacji woskiem. Dodatkowo zimny żel  i chłodzący nawiew zmniejszają wszelkie niekomfortowe odczucia na skórze. Na okolice bikini nakłada się specjalny znieczulający preparat (co najmniej na godzinę przed zabiegiem) a skórę pokrywa się specjalną, izolującą folią aby impulsy lasera były niewyczuwalne. Co najważniejsze depilacja laserowa ma wysoką skuteczność (około 90%), a po serii zabiegów włosy stają się cieńsze i słabsze.

Niebezpieczeństwa,  jakie niesie za sobą depilacja laserowa
Istnieją pewne przeciwwskazania, które ocenia lekarz zanim wyrazi zgodę na przeprowadzenie zabiegu. Przede wszystkim są to ciąża, niektóre zabiegi chirurgiczne, intensywna opalenizna, poparzenie słoneczne skóry, korzystanie z solarium. Należy również odstawić samoopalacze, kosmetyki z retinolem, pewne leki i zioła. Niektóre choroby skóry (takie jak na przykład łuszczyca) oraz infekcje skórne także mogą być przeciwwskazaniami. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają na skórze dużo znamion i pieprzyków, ponieważ depilacja ta może je podrażnić i wywołać powikłania. Inną wadą tego typu depilacji jest możliwa nieskuteczność terapii. Czasem pacjent ma mocne, ciemne i grube włosy, które bywają bardzo oporne. W takim przypadku terapia jest mało skuteczna lub na efekty trzeba czekać bardzo długo. Jeszcze jedna ważna uwaga – depilacja laserowa likwiduje tylko i wyłącznie włosy ciemne, czyli takie, w których cebulce jest zawarty ciemny barwnik- melanina.