Deszczowy las Amazonii - o największym lesie tropikalnym

Na kontynencie Południowej Ameryki znajduje się, dotąd nie do końca zbadany i poznany, deszczowy las Amazonii, najbogatszy w różnorodne gatunki roślin i zwierząt obszar Ziemi.

Największe zielone płuca Ziemi- deszczowy las Amazonii, to jedno z najciekawszych i owianych tajemnicą niewiedzy miejsc na świecie. Na tak ogromnej powierzchni, wśród różnorodnej, dzikiej roślinności żyje mnóstwo rozmaitej maści zwierząt, z których do tej pory wiele gatunków jest nieznanych człowiekowi.

Położenie deszczowego lasu Amazonii

Deszczowy las Amazonii potocznie nazywa się największymi zielonymi płucami Ziemi, ze względu na ogromny jego obszar i bogactwo natury. Zajmuje powierzchnię ponad pięciu milionów kilometrów kwadratowych. Jest jedynym na świecie terenem zielonym o takich rozmiarach. Znajduje się w Dorzeczu rzeki Amazonki, w północnym obszarze Ameryki Południowej. Znaczna jego część (bo aż sześćdziesiąt procent) położona jest na terenie Brazylii, natomiast mniejsze terytoria należą także do ośmiu innych państw: Wenezueli, Ekwadoru, Peru, Kolumbii, Boliwii, Surinamu, Gujany i Gujany Francuskiej. Prócz różnorodnych gatunków zwierząt, w lesie tym żyje wiele dzikich plemion indiańskich. Coraz częściej wyprawy w głąb lasu stają się atrakcją turystyczną, jednak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie czyhają wewnątrz. Jednak będąc odpowiednio przygotowanym i mając dobrego przewodnika, można prawie całkiem bezpiecznie odbyć niezapomnianą przygodę, podczas której zobaczy się choć część tej dzikiej przyrody na własne oczy.

Fauna i flora deszczowego lasu Amazonii

Deszczowy las Amazonii, dziki i do tej pory niezupełnie zbadany, jest niezwykły i ciekawy przede wszystkim na występującą w nim roślinność oraz zamieszkujące jego obszar zwierzęta. Według botaników, zobaczyć można tam siedemset różnych gatunków drzew, osiągających wysokość nawet stu trzydziestu metrów. Najczęściej występującymi tam drzewami są bananowce, palmy, mahoniowce oraz kakaowce, natomiast niższe partie obfitują w epifity, na przykład paprocie i storczyki, oraz glony, grzyby, mchy i porosty. Świat fauny jest równie bogaty jak flory. Naukowcy wyszczególnili blisko sto tysięcy różnych gatunków zwierząt, ale nie wiadomo ile jeszcze jest niezbadanych i nieznanych. Najgroźniejszym ssakiem i największym z dzikim kotem jest jaguar, doskonały myśliwy zdolny wspiąć się na drzewo. Natomiast wśród gadów króluje anakonda, najdłuższy i najcięższy wąż na świecie. Jest niejadowity, ale za to bardzo silny. Potrafi nawet połknąć swoją ofiarę w całości i potem godzinami ją trawić. Można na swojej drodze spotkać także małpy, tapiry, hipopotamy, okapi i bawoły. W deszczowym lesie Amazonii żyje blisko tysiąc gatunków nietoperzy, w tym odżywiającego się krwią ssaków - Vampire Bat, który dał początki legendom na temat fantastycznych wampirów.