Dieta cytrynowa - schudnij

Jednym ze skutecznych sposobów na letnie odchudzanie może być, popularna zwłaszcza w USA, dieta cytrynowa, której stosowanie wymaga jednak sporej dyscypliny.

Dieta cytrynowa, należąca do drakońskich kuracji odchudzających, oparta jest na kilku prostych regułach, do których trzeba się konsekwentnie stosować. Pomysłodawcą diety cytrynowej był Stanley Burroughs, który opracował jej oszczędne menu już w 1941 roku. Inne nazwy tej metody oczyszczania organizmu to: dieta lemoniadowa oraz "master cleanse", czyli "mistrz oczyszczania". Dieta cytrynowa została rozpowszechniona dzięki książce Petera Glickma: "Schudnij, zyskaj energię i bądź szczęśliwsza w 10 dni".

Dieta cytrynowa - jadłospis i ćwiczenia

 

Dieta cytrynowa jest w zasadzie szczególną odmianą głodówki. Podstawą tej kuracji jest lemoniada, którą przygotowuje się z 300 ml ciepłej lub zimnej wody, dwóch łyżek syropu klonowego, dwóch łyżek soku z cytryny oraz szczypty pieprzu cayenne. Należy pić napój sześć razy dziennie po jednej szklance. Dla urozmaicenia można dodawać inne przyprawy, takie jak imbir czy pieprz. Dla wzmocnienia efektu należy pić rano i wieczorem napary z ziół przeczyszczających. Wszystko to ma za zadanie usprawnić trawienie i usunąć zbędne toksyny z organizmu. Dieta cytrynowa może być stosowana maksymalnie przez 14 dni. Ćwiczenia zaś nie są wskazane, podobnie jak podczas każdej głodówki, gdyż doprowadziłoby to do wycieńczenia organizmu.

Opinie specjalistów oraz skutki uboczne diety cytrynowej

 

Jak każda kuracja odchudzająca, także i dieta cytrynowa może wywoływać skutki uboczne. Chyba największą wadą tego rodzaju głodówki jest jej krótkotrwały efekt. Dodatkowo, w trakcie trwania kuracji mogą wystąpić uciążliwe dolegliwości, a wśród nich: ospałość, biegunka czy bóle głowy. Trzeba także pamiętać, że nie ma w zasadzie naukowego potwierdzenia na skuteczność diety. Eksperci podkreślają, iż wątroba jest organem, który oczyszcza nasze ciało. W ostatnich latach pojawiła się moda na stosowanie różnorodnych diet oczyszczających. Stale słyszymy więc o toksynach, które gromadzą się w naszym organizmie. Specjaliści zgodnie podkreślają, iż dieta cytrynowa może nam zaszkodzić. Niektórzy twierdzą, że lemoniada, która jest obecnie bardzo popularnym napojem odchudzającym, wypłukuje minerały i witaminy z organizmu. Dieta cytrynowa może także doprowadzić do niedoboru wapnia. W momencie, gdy nie jemy nic, organizm może pożerać własne mięśnie oraz niszczyć organy. Zdarzyć się może, że zbyt intensywna głodówka w konsekwencji stwarza niebezpieczeństwo występowania drgawek a nawet nadwyrężenia organizmu.

Z nami zarobisz łatwo i szybko