Dlaczego warto leczyć krzywe zęby - aparaty ortodontyczne

Przyczyn wad zgryzu jest wiele, ich leczenie bardzo istotne.

Przyczyny i efekty
Jedna z nich tkwi w zmianie sposobu odżywiania, stylu życia. Żyjemy szybko, żywimy się gotowymi półproduktami – żywnością przetworzoną, niewymagającą intensywnego żucia. Dzieci nie chcą zjeść skórki chleba, nie zmielonego kawałka mięsa, czy też gryźć twardego jabłka. A tylko w ten sposób można stymulować prawidłowy rozwój szczęk. Od najmłodszych lat nasi milusińscy przyzwyczajają się do produktów półpłynnych lub przemielonych i z tak wygodnego sposobu jedzenia nie chcą rezygnować. Efekt? Zęby nie mieszczą się w zbyt słabo rozwiniętych szczękach. Dochodzi do stłoczeń. Ale krzywe zęby to nie tylko defekt kosmetyczny. To także problemy zdrowotne: nasilenie próchnicy zębów, choroby przyzębia, nieprawidłowo pracujące stawy skroniowo-żuchwowe powodujące bóle głowy.

Prawidłowe postępowanie rodziców
Jeżeli więc jesteśmy rodzicami kilkulatka, u którego zauważamy krzywe zęby mleczne lub stałe, nieprawidłową wymowę, nieprawidłowe relacje między szczękami, to jak najszybciej zgłośmy się do poradni ortodontycznej. Nie czekajmy, aż pojawią się wszystkie zęby stałe, bo to może oznaczać potrzebę znacznie bardziej skomplikowanej terapii, dłuższej i bardziej radykalnej. Wiele nieprawidłowości i wad zgryzu można wyleczyć dość szybko aparatami ruchomymi. A jeżeli „dopuściliśmy się zaniedbania” i nasz nastolatek ma „krzywy uśmiech”, a z jego powodu ogromne kompleksy? To jeszcze nic straconego. Niektóre nieprawidłowości można w tym wieku skutecznie wyleczyć za pomocą aparatów ruchomych lub aparatami stałymi, które obecnie są nie tylko coraz bardziej estetyczne, ale też coraz bardziej modne.

O aparatach ortodontycznych
Celem aparatów ortodontycznych jest korygowanie wad zgryzu. Do tego celu wykorzystujemy aparaty ruchome w okresie rozwojowym. Leczenie aparatem ruchomym wymaga od dziecka i jego rodzica dużej dyscypliny. Sam fakt udania się do lekarza ortodonty i „zamówienie” aparatu nie rozwiązuje problemu. Aparat ruchomy należy nosić minimum 4 godziny w ciągu dnia i całą noc. Najlepsze wyniki uzyskuje się, jeżeli aparat ruchomy w ciągu doby jest przeszło 12 godzin w jamie ustnej dziecka. Niekiedy lekarz ortodonta zaleca dodatkowo różnego rodzaju ćwiczenia wspomagające leczenie aparatem – regularne ich wykonywanie przyśpiesza proces leczenia. Bardzo ważnym elementem, często bagatelizowanym przez rodziców są wizyty kontrolne. W uzębieniu dziecka cały czas następują pewne zmiany, jedne zęby wypadają a na ich miejsce pojawiają się nowe, podczas wizyt lekarz na bieżąco dopasowuje i koryguje aparat, aktywuje elementy tak, aby proces leczenia przebiegał prawidłowo. Aparaty stałe zakładane są u osób mających pełne uzębienie stałe i u osób dorosłych. Czasem aparaty stałe przygotowują pacjentów do leczenia protetycznego. Aparaty stały składa się z zamków (metalowych lub kosmetycznych) naklejonych na ząb i pierścieni cementowanych na stałe do zębów. Aparat stały jest zakładany przez lekarza i aktywowany na każdej wizycie, co 4-6 tygodni. Od pacjenta wymagana jest dyscyplina i dokładna higiena jamy ustnej. Przed założeniem aparatu stałego wszystkie zęby muszą być wyleczone i oczyszczone z kamienia nazębnego. W trakcie leczenia, co 3-4 tygodnie powinno być wykonywane profesjonalne czyszczenie osadu w gabinecie stomatologicznym. Leczenie aparatem trwa około 2 lat. Po zdjęciu aparatu stałego niezbędne jest noszenie aparatu retencyjnego, którego zadaniem jest utrwalenie wyniku leczenia.

Z nami zarobisz łatwo i szybko