Dna moczanowa i etapy przebiegu choroby

Dna moczanowa jest znaną ludziom już od średniowiecza, niezwykle bolesną chorobą stawów, rozwijającą się głównie u mężczyzn przez nawet dziesiątki lat.

Wczesne wykrycie dny moczanowej oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia może całkowicie zahamować rozwój choroby. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku wczesnego zachorowania, ponieważ przez kolejne lata dna może postępować w szybkim tempie i zajmować coraz większy obszar ciała.

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa znana jest również pod nazwami artretyzm czy skaza moczanowa. Jest to choroba w większości dotycząca mężczyzn, związana z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego, objawiająca się zapaleniem stawu ręki, palucha, stawu kolanowego lub barkowego. Poziom kwasu moczowego w organizmie drastycznie zmieniają operacje, głodzenie się, stres, infekcje, alkohol, niektóre leki lub nadmierne spożywanie pokarmów. W grupie ryzyka zachorowania na dnę moczanową znajdują się ludzie otyli, cukrzycy oraz osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. W łagodnych przypadkach dny często lekiem jest wyłącznie odpowiednia dieta. W przypadku jednak bardziej rozwiniętej choroby należy już stosować leki obniżające poziom kwasu moczowego we krwi oraz leki ułatwiające wydalanie kwasu z organizmu.

Etapy przebiegu dny moczanowej

Przebieg dny moczanowej zależny jest od terminu podjętego leczenia, stopnia ciężkości choroby oraz czasu jej trwania. Jednakże w większości przypadków wyróżnia się trzy jej etapy: hiperurykemię, ostry napad i okres dny przewlekłej. W pierwszym okresie zazwyczaj nie występują objawy widoczne dla chorującego – nie odczuwa się bólu, stawy nie wykazują deformacji. Ten okres może utrzymywać się nawet przez trzydzieści lat. Przez ten czas, chory miewa rzadkie ostre napady dny. Są one spowodowane nagłym spadkiem lub wzrostem stężenia kwasu moczowego w organizmie. Drugi etap dny moczanowej pojawia się zazwyczaj między czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia, charakteryzuje się już silnymi dolegliwościami, takimi jak gorączka, osłabienie, złe samopoczucie, znaczne odczuwanie bólu w okolicy jednego ze stawów, który w tym czasie zostaje objęty zapalnym obrzękiem. Takie napady pojawiają się początkowo tylko co rok lub dwa i trwają jednorazowo od kilku dni do kilku tygodni. W przypadku braku regularnego leczenia, dna moczanowa wstępuje w ostatni etap choroby. Jest to faza destrukcyjnych zmian w stawach i nerkach, spowodowanych nadmiernym odkładaniem się w nich moczanu sodowego. Powstają również pod skórą dotkniętych chorobą stawów lub na zewnętrznej powierzchni małżowiny usznej tak zwane guzki dnawe. Dnie moczanowej na tym etapie często towarzyszy kamica nerkowa, nefropatia moczanowa, nadżerki powstające wokół stawów.