Dna moczanowa: objawy i przyczyny

Dna moczanowa to choroba typu reumatycznego, powodująca silne bóle w okolicach stawów.

Dna moczanowa dotyka częściej mężczyzn niż kobiety, jednak zdarzają się przypadki występowania jej u kobiet po menopauzie. Jest to choroba przewlekła, należąca do chorób cywilizacyjnych. Związana jest ona głównie z nieprawidłowym metabolizmem kwasu moczowego w organizmie, przez co chorzy zwykle mają podwyższony Odczyn Biernackiego.

Objawy dny moczanowej
Rozpoznanie pierwszego ataku choroby może zapobiec innym dolegliwościom. Charakteryzuje się on nagłym i ostrym bólem w jednym stawie, rzadziej w kilku jednocześnie. Powstaje w nim stan zapalny. Najczęściej jest to staw dużego palca u nogi. Jednak powtarzające się przez lata ataki, mogą dotykać także innych stawów: kolan, łokci, nadgarstków, dłoni oraz stóp. Osobie chorej zwykle wydaje się, że atak dny zaczyna się niespodziewanie. Jednak powolny i bezobjawowy wzrost poziomu kwasu moczowego we krwi trwa przez całe lata. Po pierwszym ataku objawy całkowicie ustępują, jednak jeśli choroba jest nieleczona istnieje wysokie prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Choroba ta niesie za sobą szereg innych schorzeń. Zdarza się, że nieleczona prowadzi do powstania kamieni nerkowych i innych problemów z nerkami, a także do trwałego uszkodzenia chorego stawu. Podstępność dny moczanowej polega głównie na tym, że po zakończeniu ataku chory przez długi czas, nawet przez kilka lat, może nie odczuwać żadnych dolegliwości, a potem niespodziewanie doświadczyć kolejnego, bolesnego ataku. Początki schorzenia trwają przez całe lata.

Czynniki sprzyjające pojawieniu się dny moczanowej
Dna moczanowa wiąże się głównie ze zbyt dużym stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Wynika to z jego nadprodukcji lub z problemów z jego wydalaniem z organizmu. Czynnikami ryzyka są: nadwaga, nadciśnienie oraz wysokie stężenie cholesterolu. Istnieje prawdopodobieństwo, iż schorzenie to ma związek z niektórymi chorobami nerek oraz z przyjmowaniem leków redukujących wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Leki moczopędne, immunosupresyjne a także małe dawki aspiryny mogą mieć związek z powstaniem choroby. Wzrost ilości kwasu moczowego w organizmie powodowany jest również przez picie alkoholu. Alkohol zawiera puryny, co powoduje wzmożoną produkcję kwasu moczowego, a także ogranicza zdolność jego wydalania przez nerki i prowadzi do odwodnienia organizmu.
Nie ma jednej przyczyny dny moczanowej. Na powstanie choroby składa się szereg czynników, które mogą spowodować jej ujawnienie. Dbając o odpowiednią dietę, wagę a przy tym o stężenie cholesterolu i nadciśnienie można ograniczyć przykre objawy tej choroby.