Dobór koloru farby do włosów - od czego jest uzależniony

Dobór koloru farby do włosów określają takie czynniki jak wiek, typ włosów, ich wyjściowa barwa i stan. Kolor włosów powinien pasować do typu urody, karnacji i współgrać z oprawą oczu.

Decydując się na zmianę barwy fryzury należy przeanalizować, czy w odcieniu, który nam się podoba, faktycznie będzie nam dobrze. Dobór koloru farby do włosów nie polega wyłącznie na wybraniu produktu, który przyciągnie uwagę na półce. Aby uniknąć szoku i rozczarowania, warto wziąć pod uwagę szereg czynników, które pomogą określić, w jakim odcieniu będzie nam do twarzy.

 

 

  • Typ urody
    Przyjmuje się, że kolor włosów powinien być zależny od posiadanego typu urody. Posiadając letni typ urody, charakteryzujący się jasną karnacją, należy wybierać farby w jasnych odcieniach (blond, popielaty brąz). Z kolei jesienny typ urody, charakteryzujący się brzoskwiniowym odcieniem skóry, doskonale będzie wyglądać w odcieniach miedzi i kasztanach. Zimy o ciemnej oprawie oczu, bez względu na karnację, mogą zdecydować się na dobór koloru farby do włosów w palecie brązów i czerni, także w odcieniach śliwkowych, granatowych czy czerwieniach. Z kolei panie wiosny, mające złocistą cerę, mogą podkreślić swoją urodę wybierając farby w ciepłych, miodowych odcieniach blond czy jasnego brązu.
  • Oczy i rysy twarzy
    Dobór koloru farby do włosów powinien także zależeć od barwy i oprawy oczu oraz rysów twarzy. Zimne odcienie tęczówek (błękitne, szare) ładnie podkreślą włosy w ciepłych odcieniach: miodowy blond czy jasna czekolada. Z kolei ciemne oczy (brązowe, piwne, czarne) podkreślą włosy w ciemnych odcieniach, nadając właścicielce nieco latynoskiego wyglądu. Zielone oczy najpiękniej eksponują rudości. Poza barwą tęczówek istotna jest także oprawa oczu – w przypadku jasnych brwi i rzęs ciemne włosy będą wyglądać nienaturalnie. Podobnie jasne włosy przy czarnej oprawie oczu. Jaśniejsze kosmyki złagodzą także ostrzejsze rysy twarzy, zaś ciemne dodadzą powagi (i mogą postarzać) – warto o tym pamiętać przed zdecydowaniem na radykalną zmianę koloru włosów. Ponadto ciemne i ekstrawaganckie kolory podkreślają wszelkie mankamenty cery. 
  • Farbowanie włosów w warunkach domowych i u fryzjera
    Dobór koloru farby do włosów określa także to, czy na koloryzację decydujemy się w gabinecie fryzjerskim, czy planujemy ją wykonać we własnej łazience. W zasadzie samemu można przyciemnić lub rozjaśnić włosy maksymalnie o 2-3 tony, o czym warto pamiętać kupując farbę. Ponadto odcień na pudełku niekoniecznie musi dać identyczny efekt na włosach – wyłącznie u fryzjera można mieć pewność, że wybór koloru będzie zgadzał się idealnie. Farbując włosy w domowej łazience należy liczyć się z tym, że uzyskany odcień będzie ciemniejszy od zakupionego, a i to przy założeniu, że kolor wyjściowy jest naturalny. Chcąc rozjaśnić bardzo ciemne włosy w większości przypadków nie da się uniknąć dekoloryzacji w salonie fryzjerskim. Warto także pamiętać, że jasne, delikatne kosmyki lub włosy zniszczone są bardziej podatne na koloryzację, a na grubych włosach efekt może być mniej widoczny.