Dobranie odpowiedniego krawata

Odpowiedni materiał, rodzaj podszewki, krój, wzór i kolor to klucz do dobrania odpowiedniego krawata, który stanowi doskonały dodatek do wielu męskich kreacji.

Wielu mężczyzn nie potrafi dobrać koloru czy wzoru krawata do koszuli, ponieważ nie posiadają odpowiedniej wiedzy w tej dziedzinie. Jest to trudna sztuka i warto dokonywać przemyślanego wyboru, aby nie popełnić stylistycznej gafy. Można się jednak przed tym uchronić, stosując się do kilku podstawowych zasad, które ułatwią dobranie odpowiedniego krawata, będącego modnym i eleganckim dodatkiem.

 

  • Wybór materiału
    Dobranie odpowiedniego krawata to przede wszystkim wybór materiału. Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów, od skóry czy wełny, po poliester. Jednak najbardziej popularne są krawaty jedwabne. Ta niezwykle uniwersalna grupa krawatów pomoże niezdecydowanym uniknąć stylistycznej wpadki, dlatego jeśli panowie nie potrafią wybrać materiału, z którego wykonany jest krawat, powinni wybierać właśnie jedwab. Ten typ nie rozciąga się w pobliżu węzła w czasie jego użytkowania. Ponadto łatwo wraca do pierwotnej formy. Wnętrze powinno być wypełnione bawełną lub jedwabiem. Krawaty najlepszej klasy, tak zwane „seven-fold” powstają poprzez siedmiokrotne umiejętne złożenie kwadratowej płachty materiału aż do otrzymania należytego kształtu, dlatego nie jest potrzebna dodatkowa podszewka. Wełniane krawaty pasują jedynie do marynarek i okryć wierzchnich wykonanych z grubego materiału (na przykład do płaszczy z flauszu). Te, które zostały wykonane z lnu należy nosić do letnich, przewiewnych i niezobowiązujących strojów (są jednak dość kłopotliwe, ze względu na częste zagniecenia). Skórzane pasują do stylu sportowego.
  • Wybór koloru i wzoru
    Obowiązuje zasada, iż gładkie koszule współgrają z gładkim krawatem. Jest to oczywiście tylko jeden z wielu wariantów, jednak jest on najbardziej bezpieczny. Ponadto, jeśli mężczyźni nie chcą się za bardzo wyróżniać, dobranie odpowiedniego krawata powinno polegać na opieraniu się na jednej barwie. Przykładowo, jeśli koszula jest gładka i w kolorze niebieskim, krawat, który będzie pasował, także powinien być jednolity i w tym samym kolorze (najlepiej odrobinę ciemniejszym) Mężczyzna będzie wyglądał elegancko, jednak nie ekstrawagancko. Do jasnych koszul pasują ciemne krawaty, jednak warto aby drobne elementy na eleganckim dodatku współgrały z koszulą (na przykład były w podobnym kolorze). Jeśli białej koszuli towarzyszą bardzo popularne, niebieskie prążki, nie oznacza to wcale, iż krawat musi być jednolity. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest wybór granatowego lub niebieskiego krawata (który swoim odcieniem przypomina prążki na koszuli), nawet jeśli jest wzorzysty.
  • Minimalistyczne podejście
    Jeśli mężczyźni decydują się na charakterystyczne elementy na krawacie, powinni go dobrać tak, aby nadal był w podobnym odcieniu, co koszula. Często panowie wybierają wielokolorowe, bardzo wzorzyste i ekstrawaganckie krawaty. Jeśli jest to ubiór do pracy, nie powinno się decydować na takie zestawienie i wybrać klasyczną kombinację. Ponadto należy uważać na niektóre zestawienia kolorystyczne, na przykład fiolet i brąz, które nie pasują do siebie. Dobranie odpowiedniego krawata powinno opierać się na minimalizmie, który sprawdza się w każdej sytuacji.