Dobre sakwy rowerowe – charakterystyka

Dobre sakwy rowerowe zapewnią bagażowi ochronę przed wstrząsami i uderzeniami, a także przed złymi warunkami pogodowymi.

Istnieje wiele sposobów na transport bagażu na rowerze. Choć najpopularniejszym wyborem są plecaki lub torby, sakwy mogą okazać się bardziej ekonomiczne i wygodniejsze. Dobra sakwa rowerowa powinna posiadać kilka niezbędnych cech, które pozwolą uniknąć niemiłych niespodzianek w czasie podróży.

Wytrzymałość sakwy rowerowej

Zarówna tkanina, jak mechanizm przyczepiania sakwy do bagażnika i kół, powinny być bardzo wytrzymałe – sakwa będzie przecież narażona na liczne upadki, uderzenia i otarcia. Dobra sakwa rowerowa powinna być wykonana z wyróżniającego się trwałością i nieprzemakalnością materiału typu cordura lub z plastiku (z którego produkowane są na przykład plecaki grotołazów). Szczególną uwagę warto zwrócić na mechanizm przyczepiania sakwy do bagażnika, który jest niezwykle ważnym elementem i powinien być szczególnie solidny oraz odporny, jako że musi wytrzymywać duże ciężary. Przede wszystkim mechanizm ten powinien umożliwiać błyskawiczne zdjęcie oraz zawieszenie sakwy. Poza tym, oprócz haczyków, musi być wyposażony w dodatkowe zatrzaski na haczyki, które zapewnią lepszą stabilność sakwy i nie pozwolą jej odczepić się i upaść – nawet na wyboistej drodze. Ponadto haczyki w dobrej sakwie powinny mieć system regulacji umożliwiający dopasowanie haczyka do różnych rodzajów bagażników dostępnych na rynku.

Szczelność sakwy rowerowej

Jest oczywiste, że materiał, z którego wykonana jest dobra sakwa, powinien być nieprzemakalny. To jednak nie wystarczy, aby całkowicie ochronić bagaż przed wodą, która – pomimo nieprzemakalnego materiału – i tak może dostać się do wnętrza sakwy, choćby przez niedostatecznie zabezpieczone zapięcia. Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas ulewy jedziemy rowerem po ulicy spływającej wodą. A może w czasie którejś z rowerowych wypraw będziemy chcieli przeprawić się przez strumień? Być może sakwy znajdą się częściowo lub nawet całkowicie pod wodą, dlatego szczelność jest niezbędną cechą dobrej sakwy. Szczelność osiąga się dzięki odpowiedniemu rodzajowi zapięć – końcówki zapięć powinny posiadać niewielki kawałek materiału (nieprzemakalnego), którym można przynajmniej dwukrotnie zawinąć końcówkę. To wystarczy, aby całkowicie uszczelnić sakwę.

Rozmiar sakwy rowerowej

Optymalny rozmiar sakwy rowerowej zależy przede wszystkim od długości naszej wyprawy oraz terenu, po jakim będziemy się poruszać. Sakwy duże zazwyczaj polecane są na dłuższe podróże. Często zawierają więcej kieszonek, co pozwala na dokładniejsze rozmieszczenie w nich dużego bagażu. Zaleca się umieszczanie ich z tyłu, co nie utrudnia rowerzyście kontroli nad kierownicą. Sakwy średniej wielkości natomiast są idealne na wyprawy krótsze, na przykład na weekend, lub do jazdy w mieście. Mniejsze sakwy świetnie nadają się do zawieszania na przednim kole – ze względu na swoje małe rozmiary i niewielką wagę nie utrudniają poruszania kierownicą. Warto pamiętać, że istotny jest również kolor dobrej sakwy rowerowej. Sakwy w jaskrawym kolorze sprawiają, że rowerzysta jest lepiej widoczny na drodze, a tym samym bezpieczniejszy.