Dobry laptop dla studenta – jak go wybrać

Dobry laptop dla studenta powinien cechować się długim czasem pracy na baterii, być niewielki, kosztować mniej niż trzy tysiące złotych oraz zapewniać wysoki komfort użytkowania.

Przy wyborze odpowiedniego komputera przenośnego dla studenta należy skupić się na kilku podstawowych kryteriach wyboru, z których najważniejsze to: mobilność, dobra relacja ceny do jakości oraz wygoda pracy.

Po pierwsze - mobilność

Komputer kupiony na czas studiów często staje się podstawowym narzędziem pracy współczesnego żaka, powinien więc towarzyszyć właścicielowi na każdym kroku. Aby było to możliwe, istotnym czynnikiem przy wyborze dobrego laptopa dla studenta jest zwrócenie uwagi na czynniki składające się na jego mobilność - dwa główne spośród nich to: czas pracy na baterii oraz wymiary (wliczając w to wagę urządzenia). Należy mieć na uwadze, iż okres funkcjonowania bez konieczności podpięcia zasilania deklarowany przez producenta to często tylko pobożne życzenia, dlatego należy brać pod uwagę jedynie testy prowadzone niezależnie od wytwórcy i sprawdzające zużycie energii przy typowym obciążeniu podzespołów. Czynnikiem definiującym wielkość całego komputera jest przekątna ekranu - w przypadku poszukiwania dobrego laptopa dla studenta nie ma sensu porywanie się na zakup sprzętu z matrycą o przekątnej większej niż piętnaście cali (15,4, lub 15,6 cala), a jeśli decydującym i najważniejszym czynnikiem przy wyborze komputera ma być mobilność, lepiej zdecydować się na netbooka (od 10,1 do około 13 cali).

Po drugie - cena i niezawodność

Powszechnie uważa się, iż cena idzie w parze z jakością, a więc rzecz tańsza jest gorsza. Praktyka weryfikuje ten pogląd, ponieważ również w świecie mobilnych technologii można spotkać się z bezpodstawnym windowaniem ceny tylko ze względu na markę, pod jaką produkt jest sprzedawany. Paradoksalnie: sprawdzenie niezawodności dwóch, podobnych pod względem parametrów, komputerów, może dać zaskakujący rezultat, gdyż niewykluczone jest, że obronną ręką z porównania wyjdzie sprzęt znacznie tańszy. Nie należy więc dać się przekonać zapewnieniom sprzedawcy, że wielokrotnie wyższa cena równa się wielokrotnie wyższej jakości. Ile pieniędzy, w granicach rozsądku, przeznaczyć na dobrego laptopa dla studenta, aby z jednej strony nie przepłacić, a z drugiej nie narzekać na ciągłe awarie spowodowane użyciem złej jakości komponentów? Optymalnym przedziałem w wypadku notebooka jest około 2500-3000 złotych, natomiast w kategorii netbooków dobrego komputera można szukać już od 1000 złotych. Przed zakupem należy uważnie zapoznać się z opiniami użytkowników (publikowanymi w Internecie), aby przekonać się, czy dany model nie słynie, na przykład, z niskiej trwałości i złej jakości wykonania. Istotne są warunki gwarancji - może okazać się, że w przypadku poważnej usterki na bezpłatną pomoc nie będzie można liczyć. Trzeba o tym pamiętać przy wyborze komputera, ponieważ niektórzy producenci oferują darmowe naprawy tylko przez rok od daty zakupu.

Po trzecie - wydajność i dodatki

Do komfortowej pracy wystarczy procesor dwurdzeniowy (powszechnie stosowane w netbookach; notebooki bazują już na ogół na procesorach czterordzeniowych) i dwa gigabajty pamięci RAM. Dużo ważniejsze od dużej mocy obliczeniowej okazuje się wyposażenie dodatkowe – duża ilość portów USB, możliwość podłączenia komputera do telewizora w łatwy sposób (HDMI), jasna matryca: to one determinują komfort użytkowania, a więc powinny stanowić ważny czynnik przy wyborze dobrego laptopa dla studenta. Zamiast decydować się na szybką kartę graficzną, należy raczej wybrać sprzęt wyposażony w wygodną klawiaturę.