Dobry namiot na wycieczki rowerowe – charakterystyka

Najlepszy namiot na wycieczki rowerowe jest lekki i posiada niezbyt duży przedsionek oraz jest wykonany z wysokiej jakości nieprzemakalnych materiałów.

Rowerowe wojaże mają wielu zwolenników. Jest to bowiem korzystny dla tężyzny fizycznej, a także tani sposób spędzania wolnego czasu oraz podróżowania. Na dłuższe eskapady konieczne jest skompletowanie odpowiedniego ekwipunku, a szczególnie wybranie dobrego namiotu na wycieczki rowerowe.

Wielkość i waga

Najlepszy namiot na wycieczki rowerowe jest dwuosobowy. Te mieszczące trzy i więcej osób są o wiele cięższe, co utrudnia ich transport na rowerze. Należy więc wybierać możliwe najmniejsze namioty o wadze do 3,5 kilograma, ponieważ zwiększa to komfort podroży i oszczędza miejsce na pozostały bagaż. Dobry namiot na wycieczki rowerowe posiada przedsionek, który nie jest zbyt duży. Powinien on pomieścić sakwy rowerowe, które często są brudne; bardziej higieniczne jest przechowywanie ich w oddzielnej części namiotu niż w sypialnianej. Optymalną wysokością namiotu po rozłożeniu czyli pozwalającą na komfort zarówno spania, jak i biwakowania, jest około 120 centymetrów. Szerokość namiotu na wycieczki rowerowe zaś powinna pozwalać na zajęcie przez jedną osobę szerokości przynajmniej 70 centymetrów.

Budowa i kształt namiotu

Dobry namiot na wycieczki rowerowe powinien składać się z tropiku i części sypialnianej, czyli powinien być dwupowłokowy. Jest to szczególnie ważne podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, gdyż namiot z tropikiem lepiej chroni materiał namiotu przed przemoczeniem. Ponadto dwupowłokowe namioty posiadają znacznie lepszą wentylację, ponieważ o wiele łatwiej w nich o odprowadzanie wilgoci na zewnątrz namiotu. Bardzo dobrym rozwiązaniem, dotyczącym kształtu namiotów na wycieczki rowerowe jest kształt przypominający igloo. Tego typu namioty mają dwa lub trzy maszty, a ich niewątpliwą zaletą jest ich samonośna konstrukcja. Oznacza to, że taki namiot można rozłożyć właściwie wszędzie, na każdym podłożu, ponieważ nie jest konieczne wykonywanie odciągów. Namiot powinien mieć wygodne i duże wejście. Można także zaopatrzyć się w namiot z dwoma wejściami, które zwiększają komfort użytkowania i nie wpływają znacznie na jego wagę. Konstrukcja namiotu powinna być nieskomplikowana i pozwalać rozłożyć go jednej osobie w czasie nie przekraczającym 5 minut.

Materiały i dodatki

Najistotniejszą i konieczną cechą materiałów, z których wykonany jest namiot na wycieczki rowerowe jest wodoszczelność. Mierzy się ją w milimetrach słupka wody, którego nacisk w czasie 1 godziny pozwoli na przemoknięcie materiału. Dobry namiot na rowerowe eskapady powinien posiadać tropik, którego przemakalność wynosi 3000 milimetrów, zaś podłogi ponad 7000 milimetrów. Takie parametry pozwolą na uniknięcie przemoczenia w namiocie podczas ulewy. Dobre namioty mają ponadto wiele schowków, kieszeni bocznych wykonanych z siatki, pozwalającej na ułożenie potrzebnych drobiazgów tak, by były widoczne. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również podwieszane półki wewnątrz sypialni oraz odblaski na rogach namiotu, ułatwiające jego rozłożenie i lokalizację nocą.