Dobry plecak do szkoły dla twojego dziecka – porady dla rodziców

Dobry plecak do szkoły powinien być przystosowany do wieku i potrzeb dziecka, a zatem wygodny i nieobciążający kręgosłupa oraz funkcjonalny i pakowny.

Obecnie na rynku jest wiele modeli tornistrów, ale wybór najodpowiedniejszego wcale nie jest łatwy. Wstępnej selekcji dokonuje oczywiście dziecko, kierując się upodobaniem do konkretnych barw, czy postaci z kreskówek. Rodzic, wybierając dobry plecak do szkoły, powinien jednak zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale też funkcjonalność. Może się też okazać, że będzie konieczne przeprowadzenie pertraktacji z dzieckiem, dobrze więc wcześniej przygotować sobie argumenty, żeby uniknąć przykrych scen w sklepie. Czasem warto odwiedzić kilka sklepów, aby wybrać najlepszy plecak. Wyznacznikiem wartości tornistra nigdy nie może być cena. Tanie modele bywają nietrwałe, a te najdroższe często są wyposażone w zbędne, sporo ważące gadżety. Plecak będzie służył uczniowi przez cały rok szkolny, dlatego wyboru należy dokonać rozważnie i odpowiedzialnie.

Zdrowy i wygodny
Dziecko nosi w tornistrze cały potrzebny w szkole asortyment, często jest to ciężar kilkukilogramowy, dlatego dobry plecak do szkoły powinien być wygodny i odpowiednio chronić kręgosłup. Trzeba więc najpierw zwrócić uwagę na szelki. Koniecznie muszą mieć naramienniki, aby nie odgniatać się ramion. Poduszeczki te powinny być szerokie, ale odpowiednio profilowane, tak, żeby nie ograniczać ruchów rąk i nie drażnić skóry pod pachami. Bezwzględną koniecznością jest regulacja długości szelek, aby plecak nie leżał dziecku na karku ani nie obijał się o pupę. Regulacja musi być łatwa w obsłudze, aby dziecko mogło samo dostosować długość szalek w zależności od potrzeby. Na rynku pojawiły się też tornistry wyposażone nie tylko w szelki, ale też w kółeczka i wysuwaną rączkę, umożliwiające prowadzenie plecaka za sobą niczym wózek. Warto rozważyć zakup takiego modelu plecaka, ponieważ nie trzeba go nosić na plecach, co pozwala odciążyć młody kręgosłup.

Funkcjonalny i pakowny
Dobry plecak do szkoły musi być zrobiony z nieprzemakalnego, ale lekkiego i przepuszczającego powietrze materiału, aby właściwie chronić książki w czasie słoty, a jednocześnie nie dopuścić do pocenia się pleców i ramion w dni gorące. Powinien być wyposażony w wygodne zamknięcie, najlepiej suwak, osłonięty materiałowym paskiem, który nie pozwala na przeniknięcie wilgoci przez zamek. Dobrze jest, jeśli tornister, poza dużą komorą na książki, posiada też drugą, na kanapki. Wiadomo, że usmarowane masłem zeszyty nie wyglądają najlepiej, dlatego jedzenie powinno mieć w plecaku osobne miejsce. Przydałyby się też ze dwie małe, wyposażone w osobne suwaki kieszenie na drobiazgi, które mogą się zagubić pomiędzy książkami – chusteczki, klucze, portfel. Dobry plecak do szkoły musi być odpowiednio duży, aby pomieścić wszystkie potrzebne uczniowi rzeczy. Nie można dopuścić do sytuacji, że dziecko nie zabiera śniadania, ponieważ w tornistrze nie ma już miejsca.