Dogoterapia - idealny sposób na rehabilitację dzieci

Dogoterapia wykorzystywana jest przy rehabilitacji przy wielu chorobach, nie tylko związanych z motoryką.

Dogoterapia, zwana też kynoterapią, to terapia rehabilitacyjna wykorzystująca pomoc psów. W Polsce znana jest od ponad dwudziestu lat, wciąż jednak nie w pełni wykorzystuje się jej możliwości. Psy są bowiem doskonałymi terapeutami, a rehabilitacja z udziałem czworonogów jest dla dzieci zdecydowanie przyjemniejsza, niż tradycyjna.

 

 

  • Dogoterapia - kiedy warto spróbować

Psy wykorzystywane są do terapii przy wielu różnych chorobach - głównie związanych z zaburzeniami rozwoju, lękowymi i chorobami na tle nerwowym, a z drugiej strony - z wadami postawy, niedowładem kończyn i innymi problemami motorycznymi. Dogoterapia jest pomocna w leczeniu autyzmu, zaburzeń mowy i wzroku, może jednak pomóc w tak, zdawałoby się, banalnych sytuacjach, jak trudności w szkole. Doskonale sprawdza się w rehabilitacji osób z porażeniem mózgowym czy Zespołem Downa. Choć dogoterapia pozostaje jedynie terapią towarzyszącą normalnej rehabilitacji, w doskonały sposób uzupełnia ją, często prowadząc do spektakularnych rezultatów.

 

  • Jak działa dogoterapia

Psi terapeuci pomagają dzieciom na wielu różnych płaszczyznach. Przede wszystkim, poprzez bliski kontakt ze zwierzęciem mały pacjent może przełamać swoją niechęć do dotyku, co często stanowi przeszkodę z normalnej terapii. Dziecko uczy się budowy ciała psa, patrząc na niego, dotykając go, słuchając jego odgłosów - pomaga to w ćwiczeniu koncentracji uwagi i stanowi nowe, chętnie przyjmowane doświadczenie. Często nawet u zamkniętych w sobie rehabilitantów zaobserwować można spontaniczne reakcje. Zależnie od potrzeb dziecka, dogoterapia może przynosić zupełnie inne korzyści. Dzieci z zaburzeniami społecznymi uczą się przyjaznych interakcji, natomiast pacjenci z problemami motorycznymi chętnie ćwiczą w towarzystwie czworonożnych przyjaciół, naśladując ich ruchy. Dla dzieci z problemami szkolnymi posiadanie psa może być idealną nauką obowiązków, co przenosi się na zajęcia szkolne.

 

  • Jaki pies do terapi

Do dogoterapii nadają się niemalże wszystkie rasy psów, poza rasami obronnymi, bojowymi i stróżującymi. Najczęściej jednak wykorzystywanych jest kilka sprawdzonych ras, takich jak labrador, golden retriever, king charles cavalier spaniel, nowofunland. Choć idea przygarniania kundelków zasługuje na uznanie, w tym wypadku najlepiej sprawdzą się psy rodowodowe - znając dziadków i rodziców szczenięcia można z dużym prawdopodobieństwem określić jego charakter jeszcze przed narodzinami. Pies - terapeuta musi być spokojny, pozbawiony lęku i agresji, społeczny i posłuszny. Istnieją linie hodowlane od wielu pokoleń nastawione na dogoterapię, w których każda para hodowlana była selekcjonowana z nastawieniem na ten typ pracy. Takie psy będą najodpowiedniejsze dla początkującego terapeuty - przewodnika.