Domowe sposoby na białe zęby

Pośród wielu powszechnie znanych sposobów uzyskiwania białych zębów, jedyną w pełni bezpieczną metodą jest stosowanie preparatów wybielających zęby.

Kolor szkliwa zębów zależy od wielu czynników, poczynając od genów, poprzez stosowaną dietę aż po codzienne nawyki. Picie zbyt dużej ilości kawy, mocnej herbaty czy czerwonego wina, palenie papierosów czy niedokładne czyszczenie zębów powodują powstawanie nalotu na szkliwie. Najskuteczniejsze metody wybielania zębów oferowane są w gabinetach stomatologicznych. Jeśli jednak przebarwienia nie są zbyt duże, efekt białych zębów można próbować uzyskać samodzielnie stosując się do poniższych wskazówek.

Polecane przez dentystów
Najpewniejszą, choć i nieco czasochłonną, a w niektórych przypadkach również dosyć kosztowną drogą do uzyskania idealnie białych zębów jest regularne stosowanie produktów stomatologicznych o wybielającym działaniu. Mycie zębów wybielającą pastą przynajmniej dwa razy dziennie lub najlepiej po każdym posiłku umożliwia wybielenie szkliwa o jeden lub nawet dwa tony. Podobne efekty można osiągnąć żując wybielającą gumę do żucia. Jeszcze lepsze rezultaty gwarantuje stosowanie relatywnie nowych na polskim rynku produktów, jakimi są wybielające paski. Można je stosować przez kolejne 7 dni, a w przypadku silniejszych przebarwień – nawet przez dwa tygodnie. Paski nakleja się na zęby o dowolnej porze, dwa razy dziennie na 30 minut. W tym czasie żel, którym pokryte są paski uwalnia nadtlenek wodoru, a więc tę samą substancję, którą do wybielania zębów stosują dentyści. Ta dociera do przebarwień znacznie je zmniejszając lub redukując całkowicie. Efekt białych zębów można również uzyskać stosując sam żel wybielający, również dostępny w sklepach i gabinetach stomatologicznych, który nakłada się pędzelkiem na zęby.

Szkodliwe metody wybielania
Marząc o pięknym uśmiechu i białych zębach, wiele osób ucieka się jednak do stosowania tańszych i mniej wymagających domowych sposobów wybielania szkliwa, nie zdając sobie jednak sprawy, jak wiele szkód mogą one wyrządzić w ich uzębieniu. Popularność domowych sposobów wybielania zębów opiera się przede wszystkim na niskiej cenie i powszechnej dostępności rzekomo wybielających środków. Do najbardziej znanych metod uzyskiwania białych zębów należy mycie zębów szczoteczką zanurzoną w roztworze soli oraz wcieranie cytryny w zęby. W rzeczywistości jednak zabiegi te nie przynoszą spodziewanych efektów, a dodatkowo mogą spowodować podrażnienie dziąseł i uszkodzenie szkliwa. Jeszcze gorsze skutki niesie za sobą popularne wcieranie w zęby węgla. Nawet jeśli rzeczywiście brzydki osad zostanie usunięty, to z dużym prawdopodobieństwem razem z nim z zębów zniknie całe szkliwo. Najmniej szkodliwą domową metodą wybielania szkliwa jest płukanie jamy ustnej sodą oczyszczoną lub mycie zębów szczoteczką zanurzoną w jej roztworze. Warto jednak wiedzieć, że podobne efekty można uzyskać dbając o jamę ustną w tradycyjny sposób, soda jest bowiem składnikiem większości dostępnych na rynku past do zębów i pomaga w uzyskaniu białych zębów na co dzień.