Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

Bóle miesiączkowe potrafią wyłączyć kobietę z codziennego życia, dlatego warto wiedzieć jak można sobie poradzić z nimi domowymi sposobami.

Prawie połowa kobiet odczuwa bóle rożnego nasilenia podczas krwawienia miesiączkowego. Jeśli są łagodne, zazwyczaj ustępują dość szybko i w miarę dobrze się wtedy czujemy. Gorzej jeśli dopadają nas silne bóle miesiączkowe, którym towarzyszą mdłości, bóle głowy, a nawet omdlenia. Ból pojawia się najczęściej dzień przed wystąpieniem krwawienia i jest dość silny podczas pierwszego dnia, a potem stopniowo ustępuje. Długość jego występowania jest oczywiście różna i u jednych z nas trwa dzień, a u innych trzy, a nawet cztery dni.

Odpoczynek i odpowiednia dieta
Jeżeli bóle miesiączkowe są bardzo dokuczliwe, postarajmy się w tym czasie dużo odpoczywać i nie forsować się fizycznie. Jeśli możemy sobie pozwolić na dzień wolnego, to warto w ten czas spędzić w łóżku. Czasem najłatwiej przespać ciężkie chwile. Gdy ból jest na tyle silny, że mamy problemy z zaśnięciem, można zastosować okłady na podbrzusze – w zależności od preferencji – rozgrzewające lub chłodzące. Ulgę w bólu przynosi również delikatny masaż podbrzusza z użyciem olejku lawendowego, działającego relaksująco i rozkurczowo. Podczas bolesnych miesiączek należy unikać napojów typu kawa, herbata, coca – cola oraz ciężkostrawnych i wzdymających potraw, na rzecz niegazowanej wody mineralnej i lekkich potraw.

Napary ziołowe złagodzą dolegliwości
Na zmniejszenie bóli miesiączkowych korzystnie mogą zadziałać odpowiednie zioła, które zmniejszają skurcze naczyń, uspakajają i poprawiają krążenie. Picie ziół dobrze jest zacząć na 2 dni przed spodziewanym terminem krwawienia miesiączkowego, a potem w trakcie jego trwania. Od dawien dawna kobiety w celu złagodzenia bóli miesiączkowych piją napar z liści melisy, działający rozkurczowo i uspokajająco. Aby go przyrządzić należy łyżkę suszu zalać wrzątkiem i zaparzać 15 minut. Wypić 20 minut przed posiłkiem. Warto go również zastosować podczas stanów rozdrażnienia przed menstruacją – tak zwanego zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Polecany jest również napar z kory kaliny koralowej. Łyżkę rozdrobnionej kory należy zalać wrzątkiem i gotować pod przykryciem około 5 minut. Pić kilka łyżek po posiłku. Znane są również dobroczynne działania naparów z innych ziół jak rumianek rzymski, mięta czy nagietek, a także różne ich kombinacje. Warto próbować różnych możliwości i znaleźć taki, który najbardziej nam odpowiada. Pocieszający może być fakt, iż zazwyczaj po pierwszej ciąży bóle miesiączkowe ustępują lub zmniejszają swe nasilenie.